| Andra2411 a întrebat:

Bună! Ieri am scapat telefonul in apa, un Note 10 plus. Știam ca e waterproof, deci nu mi-am făcut griji, doar ca telefonul a început sa o ia razna in 5 minute. Butoanele de volum se apasau singure,touchscreen-ul nu mai funcționa,vibra încontinuu și îmi scria pe ecran sa deconecteze încărcătorul deși nu era conectat. S-a stins apoi ecranul, de tot și doar vibra din 30 in 30 de secunde. După 2 ore nici nu a mai vibrat, ecranu negru. Camerele fata si spate erau aburite. Telefon luat de nou de pe quickmobile, acum 3 luni. Cu garanție. Am sunat la Samsung și mi-au spus ca nu au ce sa rezolve ca e telefon cu varianta de America și sa îl trimit la service-return. Asta am si făcut, am completat formularul și aștept sa ma sune curierul sa vina sa îl predau.
A mai pățit cineva asa ceva? Telefon cu ip67 sau ip68 sa între apa în el asa ușor? L-am scapat doar în chiuveta și imediat l-am uscat.

Am doua temeri, aceea ca nu se poate repara și nu îmi doresc banii înapoi, poate același telefon dar cu snapdragon.
Și o alta temere,ca poate fi reparat,dar îmi va lua iar o groaza de timp sa îmi reamintesc parolele si bag la loc conturile.
Și este posibil ca garanția sa nu acopere asta? Sunt foarte stresata și toată noaptea am plâns pe chestia asta, nu am cu cine sa discut care sa aibă habar de aceasta situație. Un sfat? O părere? Mulțumesc mult, dau funda!

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Note 10 Plus are certificare IP 68, echivalentul pentru 1.5 m adâncime timp de jumătate de oră în apă.

E ciudat, n-ar fi trebuit să pătrundă apă în el.
Ar fi putut pătrunde apă în el doar în situația în care i-ai fi produs o fisură puternică atunci când l-ai scăpat în apă. O fisură la porturile cele mai comune usb/speaker sau chiar la microfon e suficientă cât să pătrundă apa. E în garanție, asta înseamnă că tu nu poți face nimic acum, decât să-i scoți sloturile de card SIM și SD, să iei o lavetă și să-l ștergi bine, niște bețișoare de urechi cât să cureți sloturile și portul USB. Bun, ideal ar fi să iei un deshidratant sintetic (silica gel) și să scufunzi telefonul într-o pungă plină de Silica gel care va absorbi în mare parte umezeala. Telefonul îl vei scufunda ușor înclinat în pungă, cu portul usb îndreptat în jos. Dacă n-ai gen silicat, mai poți încerca cu punga de orez, dar eficiența e mai puternică la gel silicat.

Trebuie ținut telefonul cca. 2 zile, acest lucru ar fi fost indicat să-l faci chiar din momentul în care l-ai scăpat. Cu cât te miști mai repede și oprești telefonul, cu atât șansele de recuperare cresc. E nasol dacă apa respectivă e plină de impurități sau dacă e acidă, pentru că, pe lângă scurtcircuit, va coroda o mare parte din placa de bază, ceea ce s-a și întâmplat în momentul în care l-ai scăpat

N-ai altă soluție decât să încerci ce ți-am recomandat mai sus și nu porni telefonul nicidecum!

| Andra2411 explică (pentru GPA):

Telefonul este deja "pa", nu mai am ce sa-i fac. Am pregătit cutia cu accesorii și aștept sa ma sune curierul ca să îl duc la garanție. Mi se pare ireal ce s-a întâmplat, și nu, telefonul nu a luat nici măcar un soc puternic de când îl am. Mi-a scapat de la o distanta mica, în husa, în chiuveta și în chiuveta era, erau vase care urmau sa fie spălate

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Alea sunt reclame doara,asa atrag aia clientii,baga una alta,ba o culoare,ba ca nu stiu ce rezista la apa sau chiar in apa,povesti laughing acum ai vazut si tu pe pielea ta despre ce este vorba.

Oamenii mint si fac orice pentru bani,asa ca bine ai venit in lumea oamenilor laughing
Cand mai patesti asa si telefonul ala are capac si usor sa desfaci si sa scoti bateria asa sa faci pe viitor.
Nu stiu cum este telefonul ce spui,dar de are capac la spate sa poti scoate bateria, asa ar fi trebuie sa procedezi. Apoi uscat bine, pus in fata unui ventilator, bagat in aerul conditionat de la masina laughing eu asa am facut cu un iphone, bine nu am scos bateria ca nu mai ai timp, dar l-am bagat in ventu de la AC la amsina sia scos ala toata apa.

| Andra2411 explică (pentru relian):

E cam imposibil sa scoți bateria la un note 10 fără ustensilele necesare

| halogen001 a răspuns:

Https://youtu.be/3Agf78FKDr8
Sunt posibile mai multe cauze: poate nu era bine facut, poate a fost reconditionat, poate a fost lovit in timpul transportului sau in alt moment si si-a pierdut etanseitatea. Din clipul de sus se deduce ca ar fi trebuit sa reziste la apa.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Clipu ce arati este in america,deci telefonul din intrebare este din RO laughing din ce am vazut ls stiri,in Ro se aduc numa produse slabe,chiar daca ambalajul este ca oricare de peste tot,produsu lasa de dorit,asta au spus la stiri la romani, nu mai retin ce canal era, cred ca ceva protv.
Romanii accepta sa intre in tara orice, lasa ca merge.
In afara de asta multe is reclame, ala nu a aratat ce s-a intamplat cu telefonul dupa stiu si eu o ora sa zic.
Care au telefone si vor sa incerce sa o faca, dar dupa sa nu plinga laughing

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Asa este. Depinde si de la ce firma cumperi telefonul, ca nu toate sunt serioase. La ultimele modele de telefon nu se mai poate scoate bateria. E totul lipit cu adeziv happy (capacul, bateria, mai ales la cele "rezistente" la apa). Cine are norocul sa gaseasca un telefon bun e ok. Eu nu le bag in apa, ca intra pe la mufe, microfon, difuzor, card sim, iar daca e telefon prost intra peste tot happy Apa intrata la carduri, la mufe face o electroliza perfecta de se dizolva contactele si nu mai ramane nimic. Probabil ca sunt unele care rezista de cateva ori. : ). Daca ar avea totul acoperit, ar mai fi o sansa, altfel e slaba speranta.

| Andra2411 explică (pentru halogen001):

Din câte știu, quickmobile este firma serioasa

| halogen001 a răspuns (pentru Andra2411):

Eu as fi incercat o firma mai veche cum e Altex. Quickmobile dupa oferta de telefoane pe care o avea cu ceva timp in urma, parca le-ar aduce din India si nici nu are cele mai mici preturi. Daca te uiti pe https://www.compari.ro/stores/quickmobile-s74449/#informatii sunt cativa oameni care se plang de produsele cumparate. Eu nu as fi avut incredere sa iau de la quickmobile un telefon scump.