| mankovskis a întrebat:

Buna seara TPU.Pe wi-fi ai net nelimitat toata luna sau poti face cost suplimentar? Mi a venit factura mai mult la telefon si nu inteleg care este cauza.Îmi puteti spune ce ar putea fi?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nicio legatura intre wifi si abonamentul tau

| mankovskis explică (pentru suntserios):

Nu inteleg de ce am facut cost suplimentar, n-am vb in alte tari si am stat mai mult pe wifi

| suntserios a răspuns (pentru mankovskis):

Ceri detalii la operatorul de telefonie sau te uiti pe factura

| anonimg a răspuns:

Pe wi-fi nu exista costuri suplimentare.
Posibil ca sa ai si datele mobile si wifi activat in acelasi timp. In felul acesta telefonul consuma datele si nu intra automat in wifi (nici nu exista optiunea de a comuta manual sau automat intre date mobile si wifi; ci trebuie activat o optiune si dezactivata o alta in mod manual).

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Deci fii atent:
-ai stat pe date mobile(sunt diferite de wi-fi)
-ai sunat in alta tara
-ai folosit apel cu taxare inversa
-ai trimis mesaje/mms prea multe
-ai vorbit prea mult la telefon
-ai folosit acele porcarii cu meteo/horoscop/sport de la Orange

| mankovskis explică (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Am trimis mesaje dar nu foarte multe.Este posibil sa ma taxeze?

| OmulTalentat a răspuns:

Wi-fi-ul nu are legatura cu datele mobile. Mergi la operator si cere desfasuratorul.

| mankovskis explică (pentru OmulTalentat):

Adica pe wifi nu se poate face cost suplimentar?

| OmulTalentat a răspuns (pentru mankovskis):

Nu, wifi este internetul de la operatorul de cablu. Ala e liber si nelimitat atat timp cat platesti factura laughing

| Ghiordi a răspuns:

Pai la ce operator de telefonie mobila esti?
Daca esti pe Digi (si cazul meu), orice sms trimis in alte retele este taxat cu 1 cent/sms.

Pe wifi NU poti face cost suplimentar tu.
Ce scrie in desfasurator? Trebuie sa scrie acolo de ce ai fost taxat in plus.