| GabrielKOWALSKY a întrebat:

Am fost la scaldat cu telefonul ( s5 mini ) si stiam ca e rezistent la apa pana la 1m adancime. l-am bagat in apa si nu a mai mers dupa ceva timp, se aprinde dar nu afiseaza displayul. ce pot sa ii fac? garantie nu mai am

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

S5 a cam avut probleme cu certificarea ip67, dupa ceva timp se duce garnitura de la mufa microusb si intra apa pe acolo si iti strica telefonul. Lasa-l intr-un bol cu orez cu bateria scoasa timp de 24 de ore si vezi dupa daca merge, daca nu service.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Telefoanele sunt cu protectie impotriva apei, sau fara protectie.
Nu exista telefoane cu protectie doar pana la 1 m in apa, as aceva pur si simplu nu exista!
Cineva a facut misto pe seama ta, sa vada daca esti fraier si tocmai ai dovesdit ca esti!
Arunca-l la gunoi, ca nu mai ai ce face cu el!

Bula
| Bula a răspuns:

Atat despre reclame.

| Rommeo a răspuns:

Nu mai puneti atat botul la reclame, interesul lor este sa va faca sa le cumparati produsele pe banda rulanta. Ce dumnezeu! Au fost multe cazuri de genul asta iar ei o dau din colt in colt ca nu a ti respectat nu stiu ce conditii si asa esti nevoit sa-ti cumperi alt produs fie chiar si o componenta hardware.

| Andwta a răspuns:

Trebuie sa scoti de urgent batetia ca astfel se arde. Pui telefonul intr-un bol cu orez si il lasi 24, 48 de ore. Sau mai este o metoda de a-l pune in congelator. Incearca cu orezu va functiona.

| blackwolf906 a răspuns:

Nu inteleg cat de prost poti sa fii sa bagi un telefon in apa si mai apoi sa te plangi ca nu merge.Te astepti ca un s5 sa mearga dupa ce l-ai bagat in apa fara vreo husa speciala? Iti raspund eu ...nu o va face pentru ca pana si iphone 7+ nu e waterproof dar tu te astepti ca un s5 sa fie. Baga-l intr-un bol cu orez si lasa-l acolo macar o zi. Daca nu merge du-l la un service si spera sa il mai poti repara.

| GabrielKOWALSKY explică (pentru blackwolf906):

Esti prost rau ce husa speciala sa ii trebuiasca? daca el vine stock cu capac original cu nervuri din cauciuc pentru a impiedica apa sa patrunda in el? si apropo s7 nu are probleme la acest capitol, de s8 nu mai zic, s5 a fost primul si de aceea mai exista cateva imperfectiuni

| blackwolf906 a răspuns (pentru GabrielKOWALSKY):

Nu sunt proasta absolut de loc stai fara grija ca stiu despre ce vorbesc.Cauta pe google waterproof case si o sa vedem cine e tampit aici...a stai tu esti pentru ca crezi in tot ce spun reclamele produse de firmele de telefoane care sunt facute doar pentru a promova produsul. Si apropo ma refeream la Iphone 7 + care la fel e waterproof din fabrica dar foarte multe persoane dupa ce l-au bagat in apa au ajuns cu el la service.