| MariaEllena a întrebat:

Am o mica mare problemastraight face am un telefon Nokia E63 si inn stanga sus unde apare semnalul imi arata un x si langa scrie Offline.si nu merge nici sa sun nici sa ma sune cineva.Am scos bateria, cartela de cateva ori dar nimic.Nu stiu ce sa fac crying Cum pot schimba din modul Offline si sa-l pun pe online? sau ce trebuie sa fac? Ajutati-macrying FUNDA!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, verifică cartela ta în alt telefon - să vezi dacă merge şi este bună...
Dacă nu merge nici în alt telefon, atunci cartela este defectă!
Te duci cu ea la o reprezentanţă a operatorului de telefonie şi ţi-o SCHIMBĂ cu una bună, cu acelaşi număr de telefon.

Dacă cartela respectivă este bună şi funcţionează în alt telefon, atunci NU o "citeşte" telefonul tău - poate fi o defecţiune a acestuia.
Eventual, să încerci cu o altă cartelă ( de la altcineva )...
Sau, poate că este codat telefonul : să încerci cu cartele din alte reţele.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Bufferia a răspuns:

Schimba cartela!

| Andreeeeeaxd a răspuns:

Incearca sa intri la editare profil activ (la mine asa scrie) adica acolo de unde selectezi profilurile telefonului si pune-l pe general, daca e pe deconectat

| MariaEllena explică (pentru Andreeeeeaxd):

Atunci cand dau pe general imi zice ca "Insert SIM card " thinking poate nu o fi buna cartela si trebuie schimbata..cine stiethinking am sa'mi schimb cartela. Multumesc pentru cei care mi'au raspuns :*

| GeOrgi_Geo_1997 a răspuns:

Cartela mai e valabila?