| Shocky a întrebat:

Buna TPU am o problema cu un device Samsung Galaxy mini,
fretele meu mi-a gresit parola de 15 ori iar pentru al debloca mi se cere folosirea contului google dar cand inncerc sa ma conectez telefnul imi spune ca userul si parola sunt gresite dar de pe PC mi se spune ca sunt corecte si am inncercat sa reinsalez softul de la telefon dar PC-ul nu mi-l recunoaste ce pot face? Funda

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Problema ta e urmatoarea ti-ai blocat schema sau codul de deblocare al telefonului iar el iti cere datele gmail(datele de sincronizare mai bine spus), poti sa incerci orice alt cont gmail daca nu e cel care se sincronizeaza telefonul degeaba incerci, totusi exista o solutie de rezolvare, dar implica anumite riscuri sa zicem asa, in primul rand se va sterge toata memoria telefonului tau si toate contactele si mesajele din el, acum daca esti dispus sa risti uite ce trebuie sa faci.
Trebuie sa intri in modul recovery al telefonului si fiecare telefon are o comanda anume pentru a intra in recovery mod.
Haide sa incepem cu inceputul trebuie sa inchizi telefonul si sa intri in modul recovery.
Combinatile pentru a putea intra in modul recovery sunt urmatoarele:
1 power+volum up+home
2 power+volum down+home
3 power+volum up
4 power+volum down
5 power+home
nu uita toate butoanele trebuiesc apasate in acelasi timp
una din aceste combinati te va duce in modul download lucru care nu te intereseaza pe tine, dar una din combinati te va duce cu siguranta in modul recovery.
O data intrat in modul recovery cauta rubrica :
wipe data factory reset
alege aceasta rubrica si dai yes
o data terminat procesul o sa iti apara mesajul:
wipe data factori reset is complet
dai back
si selecteaza reboot sistem
Acum telefonul se va reseta
se va incarca sigla Samsung(o sa se incarce destul de mult)
dupa ce se termina procesul de incarcare
telefonul va intra in meniul de configurare al telefonului tau.
Exact ca atunci cand utilizezi pentru prima oara telefonul de la achizitionarea lui.
P.S in modul recovery navighezi cu volum up si down, cat despre tasta de selectare o descoperi singur valabil si in cazul tastei back(de obicei tasta de selectare e home, iar tasta back e ceea cu care dai back in sine la telefon) mare grija nu selecta altceva in afara de wipe data factori reset.
Sper ca ti-am fost de ajutor daca faci ce ti-am spus eu o sa iti poti reutiliza telefonul

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Foloseşte metoda ( de la punctul 5 ) de la linkul următor :
http://gsmro.ro/2012/07/02/schimbare-modelparola-pe-android/

Toate cele bune.

| onasis1961 a răspuns:

Scoateti bateria telefonului si intrati in recovery mode. In cazul telefoanelor Samsung cu Android 2.2/2.3 tineti apasat butonul HOME si tasta de blocare a ecranului. In cazul telefoanelor Samsung cu ICS si a telefoanelor LG, tineti apasat tasta de blocare, HOME si volum jos. Se va deschide un meniu in care navigati cu tastele de volum pana la "wipe data/factory reset" si apasati HOME (in cazul telefoanelor cu Android 2.3) sau tasta de blocare a ecranului (pentru ICS: sg s 3) si navigati pana la "yes" si repetati procedura. Reporniti telefonul selectand "reboot" si acesta va fi ca nou

| alexs99 a răspuns:

Pentru a putea debloca telefonul trebuie sa-l resetezi(prin acest mod vei pierde tot ce aveai pe el).

| panther2007 a răspuns:

Deci ai reusit? Acum telefonul iti functioneaza?
Mare grija pe viitor si mult succes!
Daca mai ai alte nelamuriri in privinta Rom-ului android poti sa intrebi si am sa te ajut cu placere!

| BalonnasheDeSapun a răspuns:

Du-l la un specialist, poate fratele tau a schimbat parola, si contul, intreaba-l pe el ce a facut, nu asculta sfaturile oamenilor de pe TPU, te pot indupe in eroare, du-te la un specilist

| panther2007 a răspuns (pentru BalonnasheDeSapun):

Vorbim de un ROM si nu vad in ce eroare te poate induce un cunoscut ROM pentru ca e foarte simplu de utilizat o platforma android, plus de asta nu inteleg un lucru de ce sa duc un telefon la un service cand pot sa il repar singur in maxim 3 minutele?
Sau mai bine spus de ce sa arunc banii pe geam?

| M29 a răspuns:

Salut!

Scoate cardul din el pentru a nu pierde datele de pe card si incearca apoi un cold reset (reset la rece). Tot ce avai pe telefon va fi sters.

Iata un link cu informatii suplimentare:
http://www.howtogeek.com/......wont-boot/

Mult succes!

| panther2007 a răspuns (pentru M29):

Nu trebuie sa isi scoata cardul SD din telefon pentru ca wipe data factory reset nu sterge nimic altceva de cat memoria rom-ului in sine, sau mai bine spus memoria flash la care tu ca utilizator nu ai acces de cat daca iti rootezi telefonul!

| pefelie a răspuns:

Reformateaza-l din telefon, fara cablul de date! Trebuie sa tii tasta 'hide' (aia centrala), sonorul (de plus) si butonul de pe care il aprinzi. Trebuie sa le tii asa pana ti-se deschide telefonul si-ti intra-n soft. Am sa-ti las si un clip pe youtube exact cum se face, ca-sa intelegi. Ca am avut si eu aceeasi problema si acum imi merge telefonul.
PS: sa nu uiti sa scoti din telefon simul si cardul de memorie sa nu pierzi date din ele. In rest vei pierde doar aplicatiile instalate. O-sa il aduci la setarile din fabrica. (asa cum era cand l-ai cumparat)

Uite aici exact cum se face, e HD deci o-sa intelegi ce se face acolo :)

Link: http://www.youtube.com/watch?v=NjfXnrqbzvw