| Robert_Strauneanu_1998 a întrebat:

Am o PROBLEMA MAREE.Am vazut la scoala un coleg care a pus la telefon un model de deblocare,am fost curios,normal,l-am pus pe telefonul meu Samsung Galaxy Y,dar nu mai stiu modelul,am incercat de mai multe ori,si dupa imi zice sa bag contul google,si pe ala l-am bagat, dar zice ca nu e bun, si pe calculator imi intra si e acelasi.Ce sa fac? M-am interesat si a spus cineva sa ma duc la un Centru de Deblocare sa il deblocheze dar costa mult.Ce sa fac va rog? Ajutati-ma.Asta este primul meu smartphone l-am primit de ziua mea pe 3martie.Defapt asta e primul meu telefon, am mai avut unu dar nu era asa de bun.

Răspuns Câştigător
| RefinedStrings a răspuns:

Daca este telefonul tau si ai actele la el, mergi la magazinul de unde l-ai cumparat cu garantia si ti`l vor debloca. Daca incerci sa deblochezi un telefon furat, macar mergi si plateste deblocarea.

| Robert_Strauneanu_1998 explică (pentru RefinedStrings):

Doamne fereste, nu este furat...Este telefon meu cu acte cu tot, dar daca ma duc la magazin, trebuie sa platesc sa mi-l deblocheze, si voi pierde ceva din telefon?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi folosi metoda de la linkul :
http://gsmro.ro/2012/07/02/schimbare-modelparola-pe-android/

Poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu metodele explicate la linkul :
http://www.hard-reset.com/samsung-galaxy-y-s5360-hard-reset.html

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Aia nu e deblocare e ceva amageala.
Ca sa ti-l deblocheze trebuie sa intre undeva sa-i rescrie soft-ul, cred, nu poti intra asa pe net si gata.

| Assu53 a răspuns:

Hai sa te ajut eu big grinwinking, cauta pe google este un cod special de resetarewinking il va reseta definitiv, adica tot ce ai in el se va sterge, asa am resetat eu un xperia play, cerea la fel contul asta, am baga codul acesta si sa resetat defintiv, dureaza cateva minute pana se aprinde happy

| Andrei1099 a răspuns:

Fai hard reset, dar ai grija ca vei pierde tot din telefon.
Uite aici un tutorial : http://www.hard-reset.com/samsung-galaxy-y-s5360-hard-reset.html