| Nistor_Carmina_1994 a întrebat:

Am un Sasmsung Galaxy S3 si nu stiu daca trebuie sa-mi fac griji sau e ceva normal sa se descarce intr-o zi fara sa stau pe el. Nu am descarcate tot felul de aplicati pe care sa ma joc singurul lucru pe care il fac este sa scriu mesaje si stau in rare cazuri pe internet.
Multe persoane mi-au spus ca e in ordine din cuza aplicatilor pe care le are sa nu ma astept sa imi tina bateria mai mult de 2 zile maxim in cazul in care nu vorbesc pe el dar totusi e prea exagerat sa ma tina o zi si nici nu prea stau pe el. Ce ar trebui sa fac? Sa schimb bateria?
Ofer fundita daca primesc un raspuns concret.

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

In primul rand orice aplicatie foloseste bateria. Asta e clar. Dar se poate ca una din aplicatii sa iti tina telefonul treaz (wake state cum il numim unii). Asta inseamna ca telefonul nu isi intra in stadiul normal de sleep (procesorul la 200-400 Mhz) ci functioneaza la capacitati maxime, desi ecranul e stins. Trebuie sa vezi ce aplicatie iti anuleaza wakelock-urile, desi daca ai aplicatii precum Facebook iti spun sigur ca deja de acolo e totul.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce? Ai vrea ca bateria sa te tine 2 ani? Nu!
Daca ai aplicatii pe smartphone este si normal ca bateria acestuia sa se duca. Incearca sa opresti aplicatiile in desfasurare pe care nu le folosesti si sa stergi memoria cache.
Scuze ca nu am citit toata intrebarea ta, nu prea am inteles ce vrei, dar succes!
P.S Ma grabesc big grin.
Fundita?

| flavius12303 a răspuns:

Nu te ingrijora toate apilcatiile oricat ar fi de mici sau neimportante folosesc bateria. Samsung galaxy de orice model am auzit ca se descarca foarte usor. Si eu am next se descarca in maxim 2 zile e ceva normal. Daca vrei sa te tina mai mult trebuie cumparata o baterie noua si poate sa te tina si 3 zile fara sa umbli la el. Funda?