| xgd a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Eu sunt in reteaua Cosmote, dar toti prietenii mei sunt in Orange. As putea sa trec si eu la Orange, dar sa imi pastrez numarul? Mentionez ca sunt pe abonament Cosmote, dar nu e prea avantajos. Am o groaza de minute [ pe care nu le consum complet niciodata ], dar nu pot vorbi deloc prin mesaje deoarece fac cost suplimentar. Asa ca, daca vreau sa vorbesc in alta retea, trebuie sa sun. Chiar nu vreau sa imi schimb numarul de telefon, toti prietenii si cunoscutii mei au acest numar si ar fi foarte greu sa-l schimb...Rog seriozitate si scuzati-ma in caz ca am gresit ceva deoarece chiar nu ma pricep la acest capitol.

Răspuns Câştigător
| HalloweenSamy a răspuns:

Te poti porta pe Orange si sa iti pastrezi numarul dar din cate stiu eu trebuie sa faci asta cu o luna sau doua inainte sa ti se termine abonamentul

| xgd explică (pentru HalloweenSamy):

Si daca ma portez pe Orange imi pastrez numarul asa cum e, sau imi schimb prefixul?

| HalloweenSamy a răspuns (pentru xgd):

Iti pastrezi numarul... Si eu m-am portat de pe Orange pe Telekom si amacelasi numar ca acum 5 ani big grin

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, te poţi "porta" la Orange :)

Vezi detalii la linkul :
http://www.orange.ro/services/portabilitate-ro.html

http://www.portabilitate.com/orange_portabilitate.php

Toate cele bune.

| mihaicelsfant a răspuns:

Nu merge.

| FanLenovo a răspuns:

Numarul de cosmote [telekom] are un prefix special, iar Orange are alt prefix.
nu cred ca ai putea trece pe alta retea cu acelasi numar.

| Eric_Dumitrescu_1991 a răspuns:

Nu deoarece numărul este de Cosmote este imposibil sa treci pe Orange cu acelasi număr, stii întrebarea care o pun toti cu ce cifre începe numărul ca sa iti dai, seama ce retea este, daca iti faci abonament Orange poti sa cumperi, VIP cu 50 Eur si iti faci numărul cum vrei tu înafara de primel, 3\4 cifre