| iulianrebelul2452 a întrebat:

Buna TPU, vreau sa-mi transfer datele sau melodiile de pe telefonul meu Huawei honor 9 lite pe alt telefon, doar că telefonul Huawei când îl aprind îmi tot intra altundeva unde seamănă cu un bios cred sau ceva și are mai multe opțiuni, de restart și reparare dar nu merge și de resetare etc doar că nu vreau sa-l resetez. Exista vreo soluție sa transfer datele de pe ăla vechi pe ăla nou chiar dacă îmi arată sa-l resetez și nu mă lasa sa intru în telefon? Daca l-as duce sa-i repar ecranul și să-i bage o baterie noua și ce-i mai trebuie ca sa fie ca și nou, ar merge după sa transfer datele oare? Ajutați-mă pls.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-am scris: daca nu merge oprit-incarcat-repornit, atunci poti copia doar ce ai pe card-ul de memorie.
Restul se pierde la resetare /resoftare.
Du-l la un service, poate te pot ajuta cumva (prin schimbare de piese), dar sansele sunt minime.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Datele de pe cardul de memorie si cele salvate in cloud se pot itiliza, restul se vor pierde la resetare.

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

Asta știu dar mă refer daca mă duc să l repar săi bag baterie noua etc că l am de ceva timp, îmi va dispărea aia sa-i dau resetare și se va aprinde telefonul normal?

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

"Ala de resetare" apare din cauza ca sistemul de operare s-a vatamat si vrea sa incarce versiunea originala, salvata din fabrica.

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

Și dacă fac telefonul sau bateria, ce o fi, orice, îl pot face sa numai aapara ăla de resetare? că se descarcă și rapid și se incarca rapid tata zicea că dacă mă joc mult îi omor bateria dar mna

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

Datele de pe cardul de memorie se pot copia pe un calculator, cu un cititor de card.
Restul datelor din telefon nu le poti accesa, pana ce nu functioneaza (dar se sterg toate la resetare! )

Incearca sa duci telefonul la un service, poate ei il pot porni fara resetare si fara pierderea datelor din el.

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

Pai mă jucam mult și bateria din el se descarcă rapid după, și se încingea, de aia zic daca îl repar sau ceva sa nu i mai dau resetare

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

Bateria slabita nu provoaca acel meniu (totusi, poti incerca oprirea din buton, conectarea la incarcare in stare oprita, iar dupa cca. 60 minute, repornirea, tot cu incarcatorul conectat).

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

Dgb, când îl bag la încărcat apare acel meniu

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

Am scris: OPESTE-l cu totul si asa baga-l la incarcat!

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

PAI ASTA AN ZJS și eu gen e oprit deja cu totul dar când îl bag la încărcat de aprinde și se baga in meniu

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

Cand apare meniul, OPRESTEl din BUTONul de pornire/oprire!
Acel buton, de regula, este pe muchia de SUS al carcasei.

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

Pai d dar nu se stinge că am incercat

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

Trebuie tinut butonul apasat lung, in continuu (!), pana ce se stinge (20-30+ secunde).

| iulianrebelul2452 explică (pentru Bula):

Serios nu s prost știu sho asta

| Bula a răspuns (pentru iulianrebelul2452):

Ti-am scris: daca nu merge oprit-incarcat-repornit, atunci poti copia doar ce ai pe card-ul de memorie.
Restul se pierde la resetare /resoftare.
Du-l la un service, poate te pot ajuta cumva (prin schimbare de piese), dar sansele sunt minime.