| Bianca1203 a întrebat:

Am primit un telefon de la o prietena, mai exact un iPhone 6, telefonul arata ok dar a fost folosit, când l-am deschis am observat că are parola de deblocare și treaba cea mai nasoala e că a uitat codul de deblocare...ce as putea sa fac? M-am chinuit toată seara sa îl aduc la setările din fabrică și degeaba, nu știu ce să ii fac.
Există șansa să îl deblochez? Sau îl dau la service pentru piese? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Mai poţi lua legătura cu persoana ce l-a avut înainte?
Ai putea să o rogi să intre în contul iCloud, şi să dea "Remove" la acest iPhone. Dacă reuşeşti chestia asta, problema e rezolvată 100%.
Dacă persoana NU poate fi contactată, sau nu colaborează, singura opţiune e un service. Să nu plăteşti mai mult de 70 lei, că nu face.

| Bianca1203 explică (pentru hacktek):

Am rezolvat, mersii fain? 70 lei pentru a șterge tot de pe el... încă nu l-am dus pentru că stau cam prost pe plan financiar.

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uite aici 4 moduri de hard-reset pentru un iPhone. Sper sa te ajute, totul este explicat :D

https://www.wikihow.com/Hard-Reset-an-iPhone

| Bianca1203 explică (pentru DoarBogdan):

O să vad daca merge, mulțumesc frumos!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Bianca1203):

Trebuie sa mearga. Sa revii daca nu big grin

| Andreeush a răspuns:

Du-l la un service și ți-l vor debloca acolo.

| Panamax a răspuns:

Poti sa-l arunci, este furat.

| Marius22222222222 a răspuns:

Poti sa il dai la service dar nu pentru piese.ci sa il deblocheze

| hacktek a răspuns:

Dacă se cunoaşte contul şi parola de iCloud, o poţi rezolva pri resoftare cu iTunes, nu ai nevoie de service.

| Bianca1203 explică (pentru hacktek):

Daca as putea sa arat o poza as arata,dar nu am cum.
Deci,el se deschide,incarca,dar scrie că e dezactivat și trebuie să aștept o ora... după ce a trecut ora aia in care am așteptat îmi spune sa introduc codul de deblocare a telefonului,iar eu nu îl știu, și nici ea, asta e problema, cat despre hardreset din butoane am dat, dar nu s-a întâmplat nimic.

| Bianca1203 explică (pentru hacktek):

Și cum e posibil? E prima data când am iPhone?

| hacktek a răspuns (pentru Bianca1203):

Descarci iTunes pe PC, instalezi iTunes complet (cu tot cu drivere, etc), închizi telefonul, şi cu telefonul închis, ţii presat butonul "Home", şi în timp ce îl ţii presat conectezi telefonul la portul USB al PC-ului (folosind cablul de date/încărcare). Ţii butonul "home" apăsat până când pe ecran îţi apare un simbolul unui cablu de date şi sigla iTunes. Deschizi iTunes (dacă nu s-a deschis singur) şi urmezi paşii de acolo.
Foarte important: Asigură-te că nu are cont iCloud, sau cunoşti parola la contul anterior care a fost folosit pe el. iTunes îţi va descărca şi instala ULTIMA versiune de iOS, dacă nu ştii parola la iCloud nu vor mai putea nici cei de la Service să îl deblocheze.

| adrianjk a răspuns:

Mergi la service ca ți l deblocheaza ei in schimbul a vreo 30-50 lei in fuctie de service

| Bianca1203 explică (pentru adrianjk):

Nu-i bai, mai am unul? ăla chiar e pentru piese, sta la încărcat de 3 ore și nimic ....in schimbul ăla îl deblochează pe asta.