| Ta_Cryss_1995 a întrebat:

Dețin un Samsung a5 2017 și recent mi-a căzut în zăpadă, de atunci problemele au început să apară. Mereu îmi spunea că are umiditate până azi de dimineață când nu s-a mai aprins deloc. Îl puneam la încărcat și îmi apăreau dungi albe pe ecran. E posibil să se mai repare sau renunț la el?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De nenumarate ori s-a spus si aici:
Daca un telefon (sau alt aparat electronic) intra in contact cu apa, primul lucru este sa-l OPRESTI IMEDIAT (din butonul de pornire) si sa scoti si bateria daca e posibil.
In pasul doi, se pune aparatul intr-un bol uscat, suficient de mare, intr-o gramada mare de orez. Se tine in orez timp de minim 3 zile (perferabil o saptamana), timp in care orezul uscat va absorbi apa din aparat.
Abia dupa ce este complet uscat vom porni din nou aparatul si-l vom conecta la interior.

In caz contrar electronica se poate arde aproape instant, iar reparatia costa dupa noroc.

| cfrtobias a răspuns:

Si-a revenit?

| Sarcopt a răspuns:

Ciudat, că e rezistent la apă. Și eu am mai pățit să-mi apară că are umiditate și că nu-l pot încărca, dar își revine când se usucă. Probabil că nu e uscat complet, mai lasă-l o zi și vezi dacă poți să-l aprinzi.

| cfrtobias a răspuns (pentru Sarcopt):

Mai ciudat e ca https://www.youtube.com/watch?v=TQuQO--Mr_4 aici telefonul ii merge perfect dupa si daca ei a picat in zapada probabil o cazut cateva secunde doar poate era defect acolo telefon

| Mih78585667 a răspuns:

Posibil să trebuiască să renunți la el deoarece reparația este foarte scumpă Oricum nu știu Cu siguranță deoarece nu am avut acest model

| rapiiooi a răspuns:

Asta inseamna ca a intrat apa la display si poti sal repari dar e scump (eu am dat 400 lei ca sa repar un telefon J5 2016) eu ti-as recomanda sa-ti iei un telefon nou.