| Arian1234 a întrebat:

Bună ziua. Sunt în căutarea unui telefon nou cu un buget de 5000 lei. Care e mai bun? Apple, Samsung sau Huawei? Vreau argumente bine conturate și clare.(Vreau sa precizez ca trebuie sa aibă funcția NFC pentru efectuarea plăților la POS) Multumesc.

Răspuns Câştigător
| rmarius18 a răspuns:

Eu amun note 9 si sunt foarte foarte multumit de el.
camera este destul de ok, aplicatiile, jocuri, etc merg foarte bine.
Am ramas placut surprins sa constat ca bateria tine o zi jumate in conditii intense de utilizare. In aceleasi conditii un S8Plus abia daca ma tinea pana dupa masa.
Daca esti fan Android si nu te deranjeaza marimea, note 9 este o alegere potrivita. Il gasesti la baieti nou nout cu doar 2500 lei...sigilat!
Sau daca mai poti astepta pentru note 10, cu siguranta e mai ok.

Daca esti fan Apple atunci Iphone x este o alegere buna.

In principiul pretul telefoanelor a fost crescut artificial in ultima vreme:
Pentru ca s-a cam atins limita tehnologiei, producatorii se asteapta ca tu s aiti schimbi telefonul mobil mai rar.
De ce ai schimba un telefon care merge bine cu unul nou care nu face mare lucru in plus?
Doar daca l-ai spart din greseala.
Astfel producatorii au crescut pretul terminalelor pentru asi pastra profitul.
Au incercat iei prin updateuri sa faca vechile versiuni sa mearga mai greu sau sa le tina bateria mai putin ca sa te determine sa il schimbi dar au fost prinsi cu mata in sac si a iesit ceva scandal la vremea respectiva...
Ma contrazice cineva?

10 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Eu zic sa iei Xiaomi Mi Mix 3 (aproximativ 2.300 lei)

Este un telefon mai frumos decat orice model de la brand-urile alese de tine (treuie sa fi chiar ipocrit sa nu recunosti) performante de top update-uri o sa tot primeasca de acum in colo. Si da are NFC, Faceunlock si tot ce ai mai vrea de la un telefon

Iar daca nu te intereseaza neaparat aspectul poti sa mergi pe Xiaomi MI 9, care este cel mai bun telefon din lume de pana acum (da, peste S10+ care este al 2-lea cel mai bun telefon din lume), bineinteles ca fiind flasgsjip are absolut toate dotarile existente la acest moment si pretul este de 3.000 lei si il gasesti pe Quickmobile sau EvoMAG

Funda?

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pocophone f1 nu e m-ai bun tot asa ai zis?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru cfrtobias):

"m-ai"? big grinDDDD Romana asta...grele cu ea

Si pe langa asta nu inteleg la ce te referi? Te referi la faptul ca de multe ori am sugerat Pocophone si acum nu? Daca la asta te referi i-am sugerat modelele respective pentru ca dispune de foarte multi bani in opinia mea si de ce sa nu-si ia un telefon si cu specificatii bune si materiale premium, daca se poate?

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

E m-ai oricum nu e mai ca normal pentru luna mai e mai dupa parerea mea! si telefon ala zici ca e bun mereu

| Bogdan70001 a răspuns (pentru cfrtobias):

Da Pocophone este bun in multe sitatii, dar cand ai foarte multi bani de ce sa nu ii dai pe un tel care iti poate oferi si calitate premium, nu?

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai ce zici Samsung s10E sau A90 is mai bune ca Pocophone si tu ce ai lua dintre astea 2 atunci?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru cfrtobias):

DA, sunt ami bune, dar cat este un S10e si cat este un Pocophone...

| catalin1625 a răspuns:

De banii astia, mai bine astepti pana la vara pentru note 10... mai sunt vreo 5 luni... e mai bine asa, zic eu, dar, daca nu, poti sa incerci note 9 sau s10, s10+.

| Alexutzu09 a răspuns:

Haifon sa moara familia me. Astept funda adevarat?

| Arian1234 explică:

Am uitat sa precizez ca trebuie sa fie compatibil cu cu standardul QI pentru încărcarea wireless