| Alex_Nicolae_1994 a întrebat:

Buna ziua TPU, ieri am cumpărat o tableta Allview AX 501Q am verificațo la încărcătorul mașinii a încărcat până am ajuns acasă era 20% când am băgato pe priza și a prins wifi să își faca actualizările...
De la 20% a început să o ia înapoi 19-17- până sa închis. I-am dat șocuri cu fire pe baterie a luat-o 1% o bag la încărcat de 16% nu sare, la 16% daca scot o secundă încărcătorul se închide nu mai pornește iarăși șocuri pe baterie cu fire când pornește 1%... Sa fie scurt pe placa sau doar bateria? Dau funda

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa te bagi sa o incarci in mașină, trebuia sa o folosesti pana se descarca complet bateria, iar apoi o incarcai cu incarcatorul original al tabletei pîna la 80 % bateria, dar daca nu te pricepi de ce nu citesti cartea tehnica a tabletei? Acum ramîi cu ea te a mincat in fund sa i dai șocuri, nici cu mama garantiei nu ti o mai primeste inapoi, si reparatia va fi pe bani.

| Rpgdei a răspuns:

Daca ai luat-o de la un magazin si ai garantie sigur nu o mai primeste din moment ce ai zis de acele socuri, si da, e doar bateria dar daca continui cu improvizatia care o faci ii poti strica usor si placa de baza, baterii de acelea se gasesc usor.
Funda?