| anonim_4396 a întrebat:

Ca la balamuc cand vrei sa iti cumperi telefoane pentru ca nu stii ce sa alegi.

Am avut un Samsung J3 2017 care s-a stricat si acum umblu dupa un telefon nou. Numai D-zeu stie ca acel Samsung J3 2017 mi-a cam facut peri albi pe cap pentru e bun ( cat de cat ), dar nu prea pentru ca face parte din categoria entry-level.

Am zis sa imi iau ceva tot de la Samsung si m-am orientat tot catre categoria J ( J4 plus respectiv J6 plus ), dar cand imi amintesc la utilizarea lui J3 2017 unde tot aveam lag in jocuri si se tot bloca, m-am orientat catre altceva.

Altceva ce? Sa fie si de buget! Din recomandari de la altii am descoperit XIAOMI, mai exact Xiaomi MI A2.

Credeti-ma ca o noapte intreaga am stat conectat pe internet unde m-am documentat despre firma XIAOMI, despre acest model Xiaomi MI A2 si am gasit si minusuri :

Xaomi MI A2 nu are mufa jack, in schimb redai audio printr-un adaptor de tip C care strica calitatea audio. Recomandat sa achizitionezi casti cu mufa de tip C pentru te bucura de performanta audio, dar nici asa nu imi convine pentru ca eu detin casti on-ear cu fir si jack 3, 5 mm de la Sony pe care am platit cateva sute de lei. Vreau ca telefonul sa aiba mufa jack, nu adaptoare sau alte prostii.
Alt dezavantaj pentru Xiaomi MI A2 - baterie cam slaba pentru cat ecran are. Nu intr-o parere am citit ca bateria s-ar descarca repede SAMD.
Oricum nu ma atragea sa iau acest model din cauza mufei jack.

In schimb m-am orientat catre fratele mai mic al lui Xiaomi MI A2 : MI A2 LITE.
Acest model vine cu "breton", diferente procesor, camera, ecran mai mic, dar o baterie de 4000 mAh. Si cel mai important aspect : are mufa jack.

Dar imi place si Huawei P Smart 2019.

Xiaomi MI 2, MI A2 LITE si Huawei P Smart 2019 vin cu Android Pie ( conform gsmarena ).

Habar n-am ce sa aleg. Ma simt ca intr-un carusel. laughing Atatea telefoane, atatea specificatii. Ma doare si capul deja.

2 răspunsuri:
| ASDW4LIFE a răspuns:

Eu am Samsung Galaxy J5 2016 si e bun pentru activitati de zi cu zi. Ar trebui sa ca sa te orientezi pe o categorie de telefoane deoarece telefoanele care sunt pentru activitati de zi cu zi si gaming sunt destul de scumpe.

| anonim_4396 explică (pentru ASDW4LIFE):

Eu caut telefon pentru gaming. Nimic altceva decat Real Racing 3 si eventual Grid Autosport cand va fi lansat pentru platforma Android.

Dar Grid Autosport va fi disponibil numai pentru anumite dispozitive si anumite specificatii.