| anonim_4396 a întrebat:

Care este codul de rețea la Vodafone!?
Am găsit un telefon foarte foarte vechi auto Samsung are 10 Kg cu antena pentru aututurism
cu antena din ala portabil cred ca e fabricat in 1997 si acum l-am alimentat, am pus cartela in el si imi cere cod de retea.

7 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Mergi la ei, poate e codat pe Vodafone, si merge doar pe Orange

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

Cum adică vine asta?

| zilog a răspuns (pentru darrio2007):

Ca să se poată inregistra in rețea îmi cere o parola
din cifre a rețelei
pe Orange merge pe cartela libera luata din elvetia merge pe cartela de swiss telecom merge dar pe Vodafone din Romania nu merge ci imi cere o parola inainte sa se logheze in retea
da sa ia semnal apare semnul de semnal si se blocheaza si imi cere
network code

| zilog a răspuns (pentru Sonia822):

Nu este codat ii trebuie cod-ul de retea dar o sa il aflu eu
am incercat acum si cu carteala de LaycaMobile si mi-a cerut codul de retea si pentru acesta cartela dar am sunat la ei si mi-au spus un cod din cifre l-am bagat si merge
Nu e codat in Vodafone pentru ca sunt multe retele la care imi cere cod-ul de exemplu cu cartele din republica Moldova imi cere la toate cod-ul de retea indiferent de firma

| Sonia822 a răspuns (pentru zilog):

N-am auzit de asa ceva. Posibil, daca e tehnologie veche. E f apreciat, sa nu-l vinzi. Iti va aminti in viitor de vremurile bune.

| Sonia822 a răspuns (pentru darrio2007):

Simplu, in trecut daca luai telefon de la un operator, la abonament, era blocat pe reteaua altui operator. Si existau niste softuri de la decodau. El avand un telefon f vechi, m-am gandit ca e ``blocat``

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

De obicei il deblocai la un service.