| Mihaivladimir a întrebat:

Care stie cum pot sa upgradez un Samsung Galaxy S Advance?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model vine din fabrică cu Android OS, v2.3.6 (Gingerbread), upgradable to v4.1.2 (Jelly Bean)!

Deci, POŢI face update OFICIAL de pe site ( direct de pe telefon ) sau folosind Samsung Kies pe care-l poţi downloada de la linkul oficial.

Vezi şi :
http://www.gsmarena.com/samsung_i9070_galaxy_s_advance-4469.php

ÎNTÂI încarcă telefonul/bateria ( să fie 100 % ), apoi încerci să faci update!

Poţi încerca să faci update ( dacă găseşte vreo versiune superioară ) aşa cum este EXPLICAT la linkul OFICIAL :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/SWUP/JSP

Poţi încerca să faci update "on air", din Meniul telefonului - FOTA ( Firmware Over The Air ) :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/FOTA/JSP

Dacă NU găseşte update, atunci poţi încerca să faci update din Samsung Kies.

Preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti Kies, la linkul anterior.

Toate cele bune.

| Mihaivladimir explică (pentru bursuc001):

Esti sigur ca o sa mearga fara lag?

| bursuc001 a răspuns (pentru Mihaivladimir):

N-aş putea să-ţi spun sigur deoarece NU am acest model de telefon happy

Oricum, ar TREBUI să meargă BINE deoarece este vorba de un update OFICIAL!

O seară/noapte frumoasă.

| Mihaivladimir explică (pentru bursuc001):

Dar trebuie sa imi gaseasca actualizare neaparat? la Setari-Despre telefon-Actualizare soft si apoi dau la Cauta actualizare.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mihaivladimir):

Da, bănuiesc că ar trebui să găsească update ( ori prin prima metodă, ori prin a 2-a ).

5 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna,

Conectezi telefonul la pc prin cablu usb, instalezi Samsung Kies dupa care telefonul si pc isi vor face treaba mai departe. Daca ai Android 4.1.2 nu mai poti face update mai sus de atat prin Kies, ci va trebui sa i faci root.