| Standt a întrebat:

Cartela prepay Orange. Telefon Samsung.
Cum opresc definitiv "apel wi-fi"?
E activat automat de Orange. Desi nu e folosit, consuma din datele mobile. De asta vreau sa-l opresc. Am citit cava pe net, dar in Samsung nu gasesc acele setari. Unde e acel VoLTE de care se vorbeste? Nu il gasesc la retele mobile.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ceva nu se pupa la tine in telefon, si eu sunt pe prepay si nu am probleme de genul apelare wi-fi daca l-am dezactivat!
te-as sfatui sa mergi intr-un magazin Orange, cel mai bine chiar in magazin Orange tip sediu, adica nu la parteneri Orange!
salut!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ai android 14 (am verficat acum la mine)

Mergi la Setari>Conexiuni> Apelare Wi-FI > in aceasta fereastra ai posibilitatea sa dezactivezi apelarea wi-fi pe SIM 1 si SIM 2 (daca ai dual Sim)

| Standt explică (pentru Simpatic):

Da, asa am. Acolo e debifat. Dar tot imi apar notificari pe ecran. Si dimineata mereu notificarea "azi ai consumat nnn MB".
Mai este undeva o setare dar nu o gasesc.

| Standt explică (pentru Simpatic):

Asa am sa fac. Speram sa ma descurc.
Multumesc.

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

Cu siguranta o sa gasesti rezolvare, cei de la Orange ar trebui sa stie sa rezolve! stima

app de Samsung desi am serie S si pe viitor probabil voi merge tot pe S (caci numai S -uri am avut pana in prezent), sa stii ca de exemplu la S21+ mi s-a defectat camera imediat dupa ce a iesit din garantie happy
Nu e mare lucru vreo 250 de lei, dar daca ma gandesc ca sunt telefoane la 1700 de lei care nu au avut niciodata probleme laughing
La unul de 4000 sa ai probleme...e usor dureros laughing bine metaforic vorbind, asta in conditiile in care mi-am luat S21 si apoi S21 plus de rezerva, intuiam ca unul daca sta in service vreodata laughing
De ce mi-am luat eu numai S-uri? intrebare retorica laughing habar nu am

Tine de noroc uneori!

| Standt explică (pentru Simpatic):

O, e cel mai slab (cred) serie J de vreo 5-6 ani folosit. Nici nu stiu cand a aparut pe piata. Costa putin peste 400 lei dar a fost luat la abonament si in final a costat bine peste 800 lei. Asa am dovedit eu altora ca nu merita luat la abonament.

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

Ceva nu se pupa la tine in telefon, si eu sunt pe prepay si nu am probleme de genul apelare wi-fi daca l-am dezactivat!
te-as sfatui sa mergi intr-un magazin Orange, cel mai bine chiar in magazin Orange tip sediu, adica nu la parteneri Orange!
salut!

| adryang78 a răspuns:

Setări -- Rețea și internet -- Apeluri și SMS
Poate diferă un pic ca și meniu, ideea este să intri acolo unde scrie rețeaua implicită, respectiv Orange, la tine. Dai pe ea și o să vezi opțiunea de apelare prin wi-fi, pe care o poți dezactiva.

| Standt explică:

Exact asta am citit! Si am mentionat.
Dar telefonul Samsung nu are setarile ca in exemplul dat. Asa ca... nu m-am prins.