Întrebare recomandată | Kedoaka79 a întrebat:

Cât ma costa sa deblochez iPhone-ul dacă e blocat pe Orange?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este telefonul tau, cumparat cu factura legala din magazin, suna la Orange si te ajuta ei sa-l deblochezi.
Daca este cumparat de la cineva, atunci este furat si blocat de propietarul telefonului, caz in care, nu se poate debloca.

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Pai l-am cumpărat direct blocat pe Orange de la cineva și acum folosesc gevey. El are un an și 4 luni de viața. Trebuie sa meargă deblocat la fel ca și toate celelalte...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Bravo! Ai cumparat un telefon furat si nu poate fii deblocat si nici nu poti suna la Orange, ca te ia politia de gat, daca este blocat si raportat furat de catre propietar.
De ce dumenzu l-ai cumparat daca-i blocat?
Arunca-l, ca oricum nu ai cum sa-l folosesti!

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Exista pe olx milioane de astfel de telefoane și nu înseamnă ca sunt furate. Poate doar e blocat pe Orange pentru ca e cumpărat de acolo sau nu stiu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Pe olx stau marea majoritate a hotilor, vanzand ceea ce fura.
Dar copilasii ac tine nu au de unde stii asta, de aceea este datoria parintilor sa verifice ce faci tu cu banii si ce cumepri.
Acum, tu poti intra ca partas la furtisag, daca inceri sa activezi un telefon furat. Este evdient ca-i furat, odata ce este blocat. daca vanzatorul era un om cinstit si nu hot, putea sa-l vanda deblocat.
Cum nu a facut-o, sunt 100% siguram ca-i de furat.
Dupa cum spuneam, incearcarea de deblocare a lui, iti poate aduce Politia la usa, facanu-te partas la cumpararea unui lucru furat.

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Pai dar nu văd legătura. e blocat pe rețea dar el in sine poate fi folosit pe orice... poate doar a fost cumpărat de la Orange și automat nu poți folosi alte cartele in el

| REMiXDJ a răspuns:

Prietene, du-te cu telefonul de un centru privat de service GSM care fac si deblocari de telefoane si intreaba functie de modelul tau cat te costa deblocarea.Pe cei de la aceste firme de service telefoane mobile nu ai intereseaza daca telefonul este furat, bla bla bla.Bateria telefonului tau sa fie incarcata full si sa ai cablul de date al telefonului la tine.Le ceri sa iti deblocheze telefonul fuul - sa al faca liber pentru orice retea.Atentie, salveazati numerele de telefon si daca ai anumite programe pe telefon le poti transefera pe PC. Apoi sterge din telewfon tot ce ai date personale referitor la conturi nume si parole si tot ce este cu date despre banci si cardurile tale daca ai asa ceva salvat in telefon. Apoi te poti duce cu telefonul la deblocare.Asa se face.

| Kedoaka79 explică (pentru REMiXDJ):

Pai îl resetez direct înainte... după ce mi-l deblochează dacă ii dau resetare iar încă merge pe orice rețea, nu?

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Te costa 10 sau 20 de lei aici

https://www.google.com/......17z/data=! 4m12! 1m6! 3m5! 1s0x40b200339af434b3:0xd43990706716464f! 2sService+GSM+Bucuresti! 8m2! 3d44. 4226687! 4d26. 0369845! 3m4! 1s0x40b200339af434b3:0xd43990706716464f! 8m2! 3d44. 4226687! 4d26. 0369845

| socipath63092 a răspuns:

Se spune sa decodare si depinde de cel care stie sa o faca.

| Nookoo a răspuns:

Daca te duci la Orange shop te va costa cam 100 euro daca esti in perioada contractuala sau 50 de lei daca esti in afara perioadei dar sa ai in vedere ca daca mai ai garantie o vei pierde indiferent unde faci deblocarea

| Kedoaka79 explică (pentru Nookoo):

Nu am garantie la el și nimic altceva. De fapt nici nu stiu pe ce rețea e blocat pentru ca eu folosesc gevey și nu stiu unde pot vedea pe ce rețea e blocat. Durata lui de viața e de 1 an și 4 luni.

| dariaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Depinde de ce iPhone e. Adică, dacă e iPhone 6, te costa undeva la 100-200 de lei