| IullyCris a întrebat:

Ce dezavantaje are telefonul Allview P5 Quad Dual Sim? Dar Samsung Galaxy S3 Mini? (vreau raspunsuri si de la detinatori) Merci puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Diferenta e ca s3 mini trebuia sa fie scos de mult de la vanzare si p5 quad e chinezaraie.
Ti-as putea face un roman dar am sa ma rezum la cateva aspecte.
la s3 mini platesti enorm firma. Ca e Samsung, si te costa. Daca scazi 200 lei din pret, ai obtinut valoarea lui daca nu scria Samsung.
Iar jumatate din ce a ramas e dat pe ecran, ca e superamoled. Se vede bine, dar sa il scapi, e si mai bine, ca te costa reparatia cat nu face telefonul(e 300 lei ecranul+touch, ca sunt lipite, +mana de lucru...).
La Allview ai avantaj intr-un fel(piesele de schimb sunt foarte ieftine). Dezavantajul e ca daca o sa crape, piesele o sa le comanzi doar de pe ebay!
Ca ziceam de ecran. Si pe p5 quad se vede bine, deoarece are diagonala mai mare+rezolutie mai mare.
Ca si claritate, avantaj ppi la p5 quad=so mai clar dar nu o sa fie cu colori atat de vii.
Avantaj p5 quad: amplificator audio yamaha(nu stiu daca stii firma, dar cauta, ai sa aflii ca e ceva de ea).
Marele dezavantaj la p5 quad e memoria interna. Din aia 4gb, 2 iti raman tie. In 2gb tu cam trebuie sa iti pui aplicatiile. Dar nu te ingrijora, s3 mini are mai mult(Cam 5 gb pentru tine) insa e inutil, explic mai incolo de ce.
La ram ambele au 1gb, avantaj Allview deoarece la telefoanele smart cip-ul tine de cpu, si la p5 e mai puternic cpu-ul.
Camera la p5 quad nu e grozava, e de 8mp. Oricum, nici la s3 mini nu e grozava(5mp). Insa ca si senzor, p5-ul tot e peste. Nu cu diferena aia, dar e peste.
Filmare video: avantaj enorm p5 quad. De ce, deoarece e performant, sterge pe jos cu s3 mini ca si performante.
De aceea e capabil de 1080p vs 720p la s3 mini.
Camera frontala: Allview: 1mp. S3 mini: vga(adica 0.3mp).
Am ajuns la cpu. Asteptam asta. Cand a fost lansat s3 mini, avea cel mai prost procesor dual-core de la vremea aia. Erau pe atunci deja procesoare quad-core, dar cei de la Samsung s-au gandit ca cel mai prost dual-core o sa fie perfect, ca doar cati stiu ce-s alea procesoare(ca de obicei asa se intampla, mergi la magazin si te uiti la firma).
Prin urma, re p5-quad-ul asta e de cel putin! 2 ori mai performant decat s3 mini. Motiv pentru care s3 mini in jocurile 3d are un lag de crapa. Nici p5-ul sa nu crezi ca e minunat, dar oricum, e la mare departare.
iar ca si baterie: greu de zis. Oricum, ambele tin cam la fel de mult/putin. P5-ul are quad-core, trebuia sa consume mai mult, numai ca sunt nuclee optimizate(a7) pentru un consum scazut de energie.
Overall, eu as merge clar pe :
http://bit.ly/1v7AWcz

| IullyCris explică (pentru sltlp):

Si imi poti explica cum adica o sa ma confrunt cu lag?

| sltlp a răspuns (pentru IullyCris):

Tu cumpara s3 mini si gata. daca stiam nu mai bateam la tastatura atat.

3 răspunsuri:
| LorenzoLoL a răspuns:

Un mare dezavantaj la Allview P5 quad dual sim este ca are memorie foarte mica, doar 2 gb si nu stiu sigur cat din acesti 2 gb pot fi folositi pentru stocare aplicatii, in general sub 1 gb pentru stocare, si inca cv o sa ai uneori foarte mult lag si nu o sa stii de unde apare.

S3 mini are bateria c-am mica dar totusi pentru diagonala displayului care este de 4 inch este cat de cat, in rest nu prea stiu cine stie ce.
Dar te asigur ca e mai bun decat Allview cu toate ca Allview are procesor quad si asta dual.
O sa prinzi lag si pe Samsung dar nu la fel ca pe Allview.(FUNDA)love struck