| gemeni6226 a întrebat:

Ce inseamna Orange cloud? Cum poti pune fisiere acolo?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da, pe un spatiu cloud ca sa poti pune fisiere, sa le urci (upload) sau sa le descarci (download) este nevoie de un username si o parola, desigur ca exista si spatii ce nu necesita parola si sunt gratuite.
Dar pe Orange mai mult ca sigur este nevoie a se cunoaste parola si usernameul. Acum nu stiu acest spatiu este cu conectare doar de pe telefon sau si de pe PC? Adica de pe ce dispozitiv il folositi.
Daca aveti nevoie neaparat de acest spatiu puteti intreba la receptie in orice Orange shop si va vor furniza acestia datele necesare

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aceesand prin browser

https://cloud.orange.ro/

sau prin aplicatiile de mobile si wind

| Simpatic a răspuns:

Cu Orange Cloud ai până la 25 GB spațiu de stocare gratuit, ca abonat Orange, și până la 10 GB dacă ai o cartelă Orange PrePay. În plus, dacă ai nevoie de și mai mult spațiu, poți activa contra cost opțiuni cu un spațiu de stocare de 25 GB sau chiar nelimitat.

Spatiul cloud este pe romaneste un spatiu de stocare ONLINE (pe un server) pe care un provider il pune la dispozitia clientului cu sau fara costuri.
Acest spatiu in anumite situatii se poarta ca un stick de memorie sau un hdd extern sau ca orice capacitate extinsa a spatiului de stocare, deci el prelungeste spatiul de stocare a unui dispozitiv fie ca vb de smartphone, tv, laptop etc

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Am avut in abonamet Orange poate am si acum Orange cloud si habar nu am cum sa pun acolo fisiere si cum sa le descarc dupa aceea.La asta sti sa raspunzi?

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Nu as fi avut neaparat nevoie dar asa mi au facut abonamentul si m-am gandit ca platesc ceva ce nici nu folosesc de aceea am intrebat si multumesc.Nu o sa mai accept sa mi bage in abonsment ce nu folosesc.Eu cred ca atitea minute si sms nefolosit am la Orange ca daca s ar cumula nu ar mai trebui sa platesc nici un leu la ei pana oi trai.

| Simpatic a răspuns (pentru gemeni6226):

Da, pe un spatiu cloud ca sa poti pune fisiere, sa le urci (upload) sau sa le descarci (download) este nevoie de un username si o parola, desigur ca exista si spatii ce nu necesita parola si sunt gratuite.
Dar pe Orange mai mult ca sigur este nevoie a se cunoaste parola si usernameul. Acum nu stiu acest spatiu este cu conectare doar de pe telefon sau si de pe PC? Adica de pe ce dispozitiv il folositi.
Daca aveti nevoie neaparat de acest spatiu puteti intreba la receptie in orice Orange shop si va vor furniza acestia datele necesare