| Crisww a întrebat:

Ce părere aveți despre telefonul Nokia Lumia? Este bun? Aștept părerile voaste.

6 răspunsuri:
| Andreeac33 a răspuns:

Ecranul se sparge foarte usor si nu imi place sistemul de operare.In schimb, a avut un prieten si a fost foarte multumit.

| happy31animation a răspuns:

Da este. Tip procesor: Quad-core de 1, 2GHz
Nume procesor: Qualcomm Snapdragon™ 200
Dimensiune senzor cameră primară: 5 MP
Dimensiune afişaj: 4''
Rezoluţie afişaj: FWVGA (854 x 480)
Durată maximă de convorbire 3G: 10h
Durată maximă în regim de aşteptare în modul Dual SIM: 22zile
Design1
Dimensiuni
Lungime: 119,7 mm
Lăţime: 62, 3 mm
Grosime2: 11,7 mm
Greutate: 129 g
Ecran şi interfaţă cu utilizatorul
Dimensiune afişaj: 4 ''
Rezoluţie afişaj: FWVGA (854 x 480)
Caracteristici afişaj: Senzor de orientare, Profil de culoare Lumia
Culori afişaj: TrueColor (24 biţi/16M)
Raport de aspect: 16:9
Densitate pixeli: 246 ppi
Tehnologie de afişare: LCD
Tehnologie ecran tactil: Capacitiv, cu atingere multi-punct
Senzori: Accelerometru
Taste şi metode de introducere a textului
Introducere utilizator: Tactil
Tastă hardware dedicată: Taste pentru volum, Tastă de alimentare/blocare
Factor formă
Factor formă: Monobloc cu ecran tactil
Hardware
Conectivitate
Tip cartelă SIM: Micro SIM
Dual SIM: Smart Dual SIM
Conectori încărcător: Micro-USB
Conectori AV: Conector audio de 3, 5 mm
Conectori sistem: Micro-USB-B
USB: USB 2.0
Bluetooth: Bluetooth 4.0
Profiluri Bluetooth: Profil A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) 1.2, Profil PBAP (Phone Book Access Profile) 1.1, Generic Attribute Profile (GATT), Profil AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) 1.4, Profil mâini libere (handsfree) (HFP) 1.6, Profil OPP (Object Push Profile) 1.1
Wi-Fi: WLAN IEEE 802.11 b/g/n
Securitate WLAN: EAP-TTLS/MSCHAPv2, WPA, WEP, EAP-AKA, PEAP-MSCHAPv2, WPA2 (AES/TKIP), WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, EAP-TLS, WPA-Enterprise, EAP-SIM, WPA-Personal
Reţea de date
Reţea WCDMA: 900 MHz, 2.100 MHz
Viteză maximă de descărcare date prin WCDMA: HSDPA - 21, 1 Mbps
Viteză maximă de încărcare date prin WCDMA: HSUPA - 5, 76 Mbps
Reţea GSM: 850 MHz, 900 MHz, 1.800 MHz, 1.900 MHz
Viteză maximă de descărcare date prin GSM: EGPRS 236, 8 kbps
Viteză maximă de încărcare date prin GSM: EGPRS 236, 8 kbps
Gestionarea alimentării3
Acumulator: BL-5J
Capacitate baterie: 1430 mAh
Tensiune baterie: 3, 7 V
Baterie demontabilă: Da
Durată maximă de convorbire 2G: 13, 4 h
Durată maximă de convorbire 3G: 10 h
Durată maximă în regim de aşteptare în modul Dual SIM: 22 zile
Durată maximă de redare audio: 51, 0 h
Durată maximă de redare video: 5, 5 h
Durată maximă de navigare în reţeaua celulară: 7, 8 h
Durată maximă de navigare în reţeaua Wi-Fi: 8, 5 h
Procesor
Nume procesor: Qualcomm Snapdragon™ 200
Tip procesor: Quad-core de 1, 2GHz
Memorie
Stocare date utilizator: În dispozitiv, Card de memorie, Stocare în cloud OneDrive, Stocare de aplicaţii şi date pe cardul de memorie
RAM: 512 MB
Memorie de masă: 4 GB
Tip card de memorie pentru memorie extensibilă: MicroSD
Dimensiune maximă card de memorie: 128 GB
Stocare gratuită pe cloud: 15 GB
Software şi aplicaţii
Caracteristici de productivitate
Caracteristici (gestionarea informaţiilor personale): Calculator, Ceas, Calendar, Ceas cu alarmă, Memento-uri, Agendă telefonică, Listă de sarcini, Family Room, Kid's Corner, OneNote, Reţele sociale în agenda telefonică, Portofel, Notificări
Aplicaţii de afaceri: Descărcare gratuită Lync (program de mesagerie instantanee corporatist), Company Hub pentru aplicaţii corporatiste, Aplicaţii Office: Excel, Word, PowerPoint, OneNote, Spaţiu de stocare OneDrive pentru documente şi note, Descarcă gratuit Adobe Reader
Formate de documente acceptate: PDF, Word, Excel, OneNote, Powerpoint
Sincronizare: Exchange ActiveSync, Prin aplicaţii Windows Phone, Nokia Photo Transfer pentru Mac
Sincronizare conţinut: Calendar, Videoclip, Fotografii, Muzică, Contacte
Alte aplicaţii
Caracteristici pentru jocuri: Interfaţă tactilă, XBox-Live Hub, DirectX 11
Platformă software & Interfaţă cu utilizatorul
Sistemul de operare: Sistem de operare Windows Phone.
Versiune software: Windows Phone 8.1 cu Lumia Cyan
Actualizări software: Firmware FOTA (Over-The-Air)
Comunicaţii
E-mail şi mesagerie4
Soluţie e-mail: Gmail, Nokia Mail, MS Exchange Active Sync, Windows Live/Hotmail/Outlook.com, Yahoo! Mail, IBM Notes Traveler, Outlook / Office 365 / Exchange
Protocol e-mail: SMTP, IMAP4, POP3
Caracteristici e-mail: Vizualizarea şi editarea ataşamentelor la e-mail, Mai multe conturi de e-mail, E-mailuri HTML, Filtrare inbox, Cititor de mesaje, Mod de vizualizare conversaţional în e-mail, Inbox-uri legate, Tastatură word flotantă
Mesagerie instantanee: WhatsApp, Mesagerie instantanee Skype, WeChat, Viber, LINE, MySpace, Twitter, Yahoo! Messenger
Caracteristici de mesagerie: Mesaje text, Redimensionarea automată a imaginilor pentru MMS, Liste de distribuţie pentru mesaje, Mesaj multimedia, SMS conversaţional tip chat, Inbox unificat pentru SMS şi MMS, SMS-uri concatenate pentru texte lungi, Mesagerie text şi chat integrate, Gruparea mesajelor în funcţie de numerele de telefon, Cititor de mesaje
Gestionarea apelurilor
Caracteristici (gestionarea apelurilor): Comenzi vocale, Apel în aşteptare, Istoric apeluri, Redirecţionare apel, Apel în conferinţă, Difuzoare integrate, fără comenzi manuale, Apelare rapidă, Căsuţă vocală, Apel vocal prin Skype
Agende telefonice: O singură agendă telefonică integrată
Contacte: Nelimitat
Tonuri de apel: Tonuri de apel pentru descărcare, Tonuri de apel MP3
Anulare zgomot: Da
Codecuri pentru voce: GSM FR, GSM HR, AMR-NB, AMR-WB, GSM EFR
Securitatea dispozitivului
Securitate
Caracteristici de securitate corporativă: Mobile VPN, Blocare şi ştergere de la distanţă, Criptare a dispozitivului cu accelerare hardware, Administrare dispozitive mobile, Aplicarea de la distanţă a politicii de securitate
Caracteristici de securitate generale: Blocarea dispozitivului, Cod PIN, Cod de blocare a dispozitivului, Actualizări firmware semnate regulat, Urmărire şi protejare prin internet, Certificare aplicaţie, Separare aplicaţie (sandbox), Backup şi restaurare prin Internet, Protecţie anti-phishing integrată în browser, Blocare a dispozitivului de la distanţă prin Internet, Ştergere a dispozitivului de la distanţă prin Internet, Pornire securizată, Sistem de operare semnat
Standarde de securitate acceptate: TLS v1.1, TLS v1.1, TLS v1.1, SSL v3.0, Cifruri Suite B
Împărtăşire şi Internet
Navigare şi Internet
Browser: Internet Explorer 11
Aplicaţii sociale: Facebook, LinkedIn, Twitter, WhatsApp
Împărtăşire fotografii: Facebook, Trimite ca ataşamente la e-mail, Împărtăşeşte prin Bluetooth, Flickr, Picasa, Nokia Beamer, OneDrive, Afişare pe televizor cu aplicaţia DLNA Nokia Play To
Împărtăşire video: Împărtăşirea materialelor video pe reţele sociale şi Internet, Facebook, Flickr, OneDrive, Picasa, Afişare pe televizor cu aplicaţia DLNA Nokia Play To, YouTube
Împărtăşire locaţie: Împărtăşire locaţie WP, Foursquare
Hotspot Wi-Fi: Până la 8 dispozitive compatibile Wi-Fi
Navigaţie
GPS şi navigaţie5
Caracteristici şi servicii de navigaţie: HERE Drive+, Hărţi Bing
Caracteristici de navigaţie: Salvare a destinaţiilor favorite, Hărţi gratuite, Hărţi offline, Descarcă ultimele hărţi prin WiFi, Navigaţie auto globală pas cu pas, cu instrucţiuni vocale, gratuită, Informaţii live din trafic
Caracteristică GPS: Poziţionare prin intermediul reţelei Wi-Fi şi al reţelei celulare, A-GPS, A-GLONASS
Fotografii
Cameră principală
Dimensiune senzor cameră primară: 5 MP
Tip focalizare cameră: Focalizare fixă
Dimensiune senzor: 1/10, 16 cm
Număr F/Diafragmă cameră:: f/2, 4
Lungime focală cameră: 28 mm
Interval minim de focalizare cameră: 60 cm
Formatul imaginii camerei: JPEG/Exif
Caracteristici principale ale camerei
Accesorii cameră digitală: Bing vision, Nokia Camera, Nokia Glam Me
Captură de imagini
Mod captură foto: Videoclip, Static
Moduri de scenă: Automat, Sport, Noapte
Moduri balans de alb: Înnorat, Incandescent, Fluorescent, Zi, Automat
Valoare sensibilitate: Automat, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800
Fotografii vizualizate după: Lună, Album, Camera Roll, Favorite, Nokia Storyteller, Fotografii din reţele sociale
Muzică şi audio
Muzică
Aplicaţii de muzică: Xbox Music
Suport DRM: PlayReady
Caracteristici audio: Streaming audio, Player audio, Media Player, Grafică de album în playerul audio, Redarea offline a muzicii din cloud, Redarea muzicii din cloud, Podcast-uri
Format muzical
Codecuri: MP3, AAC LC, AMR-NB, WMA 9, GSM FR, HE-AAC, HE-AACv2, WMA 10 Pro
Format audio:: MP4, AAC, MP3, M4A, WMA, 3G2, AMR, 3GP, ASF
Radio
Caracteristici radio6: Radio prin internet, Radio FM
Înregistrare audio şi de voce
Înregistrare: Înregistrare vocală în MMS, Înregistrare vocală în OneNote
Formate de înregistrare audio: AMR
Codecuri înregistrare audio: AAC LC, AMR-NB, GSM FR
Caracteristici înregistrare audio: Mono
Videoclip
Cameră video principală
Rezoluţie cameră video: FWVGA (864 x 480)
Rată de cadre video cameră: 30 cadre pe secundă
Rată de cadre video la redare: 30 cadre pe secundă
Codecuri de redare video: H.263, H.264/AVC, MPEG-4, VC-1, Formate video Windows
Formate de redare video: 3G2, 3GP, MP4, WMV, AVI, M4V, MOV
Formate înregistrare video: MP4/H.264
Balans de alb: Înnorat, Fluorescent, Incandescent, Automat, Zi
Caracteristici ale camerei video principale
Redare de materiale video în timp real: Navigare şi vizualizare cu redare în timp real a clipurilor video pe YouTube, Streaming de pe servicii video şi Internet, Descărcare progresivă materiale video
Mediu
Caracteristici de mediu
Materiale: Fără PVC, Nu conţine nichel pe suprafaţa produsului, Nu conţine BFR, rFR, conform listei de substanţe Nokia
Eficienţă energetică: Caracteristică economizor baterie, Încărcător cu eficienţă energetică
Conţinut şi servicii ecologice: Disponibil în Nokia Store, HERE Drive: optimizarea rutelor, HERE Maps: navigaţie pietonală
Produsul este reciclabil (în măsura maximă): Materiale care pot fi recuperate în proporţie de 100% ca materiale şi energie
Ghidul de utilizare: Ghidul mic imprimat, integral pe nokia.com, Ghid de utilizare instalat pe dispozitiv
Ambalare: Realizat din materiale reciclabile, Pachet minimalist, Ambalajul este 100 % reciclabil, Fibre din lemn masiv, certificate până la 100%, Conţine materiale reciclate în proporţie de până la 55%.
Accesibilitate
Caracteristici de accesibilitate
Auz: Alerte cu vibrare, Compatibil cu şnurul de agăţare la gât BT, Compatibilitate TTY
Vedere: Alerte cu vibrare, Recunoaştere vocală, Mărire fonturi, Comenzi vocale, Ecran principal personalizabil, Modul Contrast ridicat, Mărire ecran
Abilităţi fizice: Comenzi vocale, Ecran principal personalizabil, Unitate difuzor/microfon, Apelare rapidă, Recunoaştere vocală
Conţinutul pachetului de vânzare
Cutie
Pachet de vânzare: Încărcătorul Nokia AC-18, Acumulatorul Nokia BL-5J, Ghid rapid

| Crisww explică (pentru happy31animation):

Ți-am cerut părerea, nu ceva ce pot găsi pe internet, tâmpii.

| happy31animation a răspuns (pentru Crisww):

E bun - e bun acum

| Crisww explică (pentru happy31animation):

De ce e bun? Ce are special? Hai geniule, răspunde.

| Alexandrionis a răspuns:

Partea de design:
Este foarte frumos, un design elegant, simplu, culori cat se poate de frumoase!
Partea tehnica:
Sistemul de operare Windows Phone este bun si stabil, doar ca nu sunt chiar atat de multe aplicatii si jocurii cum sunt pe Android si IoS!
Inca se mai lucreaza la sistemul de operare pentru a fi mai bun!
In concluzie:
Da este un telefon foarte bun, dar dezavantajul este lipsa de aplicati si jocuri!
P.s: Ecranul nu sunt sigur daca e fragil sau nu!
Iti spun sincer! happy