| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Huawei Mate 20 Pro? Se merita sa fac schimbarea de la Note 8 spre Huawei? Note 9 nu imi place, Iphone-ul nici atat!

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ne-ai spune de ce nu iti place (sau mai bine: ce nu iti place?) la Note 9 si iPhone, am putea sa iti fim cu adevarat de folos.

Sau ma rog - daca tu vrei sa auzi doar: "merita" si "dupa mine", las-o asa.

| venividivici2017 a răspuns (pentru NLS):

Detin Note 8.Sunt multumit de acest telefon la capitolul poze, ram, inovatie.Totusi sunt anumite functii pe care nu le folosesc si care mi se par inutile precum Health app, S-Pen. Iubesc de asemenea display-ul acestui telefon, este fantastic.Dar totusi vreau ceva diferit.Ma gandeam la Note 9... dar nu vad prea mari diferente fata de ceea ce am in acest moment. Iphone:am avut un 3GS acum foarte mult timp.Si sincer, as putea sa am ultimul Iphone in momentul actual dar prefer tehnologia, inovatiile nu un accesoriu de moda, un accesoriu pentru a-mi etala statutul social, asa cum multi fac. Iphone-ul din punctul meu de vedere este limitat si foarte piperat pentru ceea ce ofera.Nu spun nu, IOS-ului dar pe partea de hardware este total depasit.De ce ma orientez spre Huawei? Fiindca, din ceea ce am avut, studiat consider ca in maxim 2 ani, aceasta companie va fi un lider.Si ma refer la calitate, pret, ceea ce ofera in momentul de fata fata de alti competitori ca Samsung, Apple.Ma refer la Reverse Wireless Charging, Leica Wide-Ultra Wide-Telephoto Camera; IR Blaster, Fast Charging(40W),In Display Finger Print precum si multe altele.Nu aunt genul sa tin un telefon mai mult de un an, tocmai din aceasta cauza ma gandesc sa imi cumpar acest flagship! Multumesc.

| NLS a răspuns (pentru venividivici2017):

Adevarat ca dintre cei 3, doar Huawei are dezlegare la noutati.
Samsung, Apple, HTC sau Sony sunt mult mai zgarciti.

(Samsung nici macar un amarat de IR nu sunt in stare sa ofere, desi S4 si S6 au avut.)

Nu as crede nici sa ma pici cu ceara ce spune cel de mai sus.

Am doar un "amarat" de P10 Plus, si se zgarie pe ochi colegii de birou cu Samsung-uri (e vorba de 2 bucati S8 printre colegii de birou, Note 8 nu are nimeni) cand le arat poze din concediu (pesteri, interioare de biserici, muzee...)

Acum 3-4 ani nu visam ca in 2018 o sa pot alege cu telefonul tipul lentilei dorite, sau ca ajungem la f/1.7 (si chiar f/1.5) atat de repede, fara sa scoatem o avere din buzunar.

Eu astept P30 in primavara, care daca nu va fi pe placul meu, ---> Mate 20 Pro e inca in peisaj.

Huawei primesc totusi si vreo 3 bile neagre pentru Mate 20 Pro:
1. puteau sa aloce suport de card dedicat, pana la 512GB.
Sau sa scoata si o versiune cu 512GB capacitate de stocare.

2. Solutia gasita pentru al doilea difuzor mi se pare cea mai proasta gaselnita posibila. Astept sa aud cum suna unul, totusi, inainte de a arunca cu pietre.

3. In pretul cerut, f/1.7, f/2.0 respectiv f/2.2 ar fi fost de bun augur, pentru cele 3 obiective. Plus ca nu stiu cat de mult ajuta doar 8MP pentru tele (si nu cred ca ar fi murit nimeni daca alocau 12MP).

In rest, are cam tot ce e nevoie, inclusiv mult asteptatul P68.

| Bogdan70001 a răspuns:

Neah.Pastreaza Note 8-ul, nu merita schimbarea

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dupa mine, note 8 inca e un telefon foarte bun si nu cred ca are rost sa dai banii doar de dragul de ati schimba telefonul.Eu zic sa mai astepti pana apare note 10, mate 30 pro (in general telefoanele din 2020 ). Eu tot asa fac, iau un telefon bun si il tin 2 ani pana merita sa il schimb.

| JusTPauL a răspuns:

Din câte am înțeles note 9 mănâncă Huawei la capitolul poze.

| venividivici2017 a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu este adevarat.Atm Huawei-ul este un "Giants Killer"!

| venividivici2017 a răspuns:

Plus ca noul chipset este unicat, 7 nm cu consum redus de energie si putere mai mare!