| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Ce se întâmpla dacă nu mai plătesc abonamentul la telefon? Voi primii o vizita de la anumite persoane sa îmi ia telefonul sau ceva bun pentru a recupera prejudiciul adică abonamentul neplătit?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te da in judecata si daca nici asa nu plătesti executare silită i ti pune poprire pe salariu, ai abonament la ce firma de telefonie? De cit timp nu ai mai plătit? Ce suma ai de dat la ei?

| Andrei_Balint_1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Vodafone,suma de 600lei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei_Balint_1998):

Trebuie sa o achiti suma asta, cine te a pus sa faci abonament daca stiai ca nu ai cum sa plătesti, o sa ai probleme cu ei, ai servici? Ce varsta ai? Pune din salariu suma si achit o urgent ca pun penalizari de intirzîiere si de unde le achiti, te obliga firma Vodafone sa ti vinzi lucruri din casa o sa vina cu politia la usa ta ca esti rauplatnic, si i ti i au din casa bunuri, televizor, laptop etc in valoare de suma datorată. Asta vrei? Ce zic părintii tai? Bravo mă.

| anonimg a răspuns:

Daca esti minor se va face oprire pe salariu/pensie parintilor; in 2-3 ani se va face executare silita asupra bunurilor (casa, masina); acestea nu vor mai putea fi vandute decat de catre executorul judecatoresc; contul bancar va fi blocat.
Dar daca esti major, tu vei suporta consecintele de mai sus.
Numai cheltuielile de judecata vor depasi 3mii de lei; nu mai vorbesc de dobanda care se va strange de la neplata abonamentului.

Răspuns utilizator avertizat
| christall a răspuns:

Nu. Initial iti vor trimite notificari prin posta. Dupa o perioada vor trimite dosarul tau la o firma de recuperari. Te vor notifica in continuare si te vei afl si in baza datornicilor. Daca vei dori sa iei vreodata vreun imprumut, banca te verifica si daca te gasesc in banca de rau-platnici nu iti acorda imprumutul.

| Lucapaliseba2005 a răspuns:

Nu cred