| irrumator30 a întrebat:

Ciao, tuturor!

De curand mi-am luat un telefon Lenovo A328, dual sim, de la RDS, sperand ca voi putea face poze mai multe si mai bune, decat cu Orange Yomi al meu. Asteptarea a fost mare, surpriza si mai mare.

Lenovo are un Android, KitKat 4.4 ce nu permite stocarea pe SD card a aplicatiilor, si cred ca nici a pozelor efectuate. Din cei 4 GB memorie interna, 2, 2 GB is ocupati de Android, asa ca esti cam limitat la aplicatiile ce le poti instala.

Intrebare pentru cunoscatorii in domeniul telefoniei inteligente:
Se poate schimba Androidul de pe tel?
sau
Pot sa pun Jelly Bean de la Orange Yomi pe Lenovo? Il suporta? (mentionez ca Jelly Bean ma lasa sa mut unele apicatii pe card, pozele toate imi erau pe card?)
sau
sa fac update/ upgrade la Lollipop? Acesta imi va pernite stocarea aplicatiilor si a pozelor pe SD Card.

Va multumesc!

2 răspunsuri:
| florinmadalin a răspuns:

Se poate face root etc. Informeazate de aici http://forum.softpedia.com/topic/989363-lenovo-a328/

| irrumator30 explică (pentru florinmadalin):

Am facut root, dar nu am reusit sa fac ceea ce imi doream, sa fac SD card implicit pentru aplicatii. Ba mai mult, cred ca l-am pus pe butuci, sau mi-e teama sa nu-l fi stricat. Mi-a aparut cv uodate si am dat sa-l faca. imi apare asa:
scris cu rosu, sus:
Android system recovery

tot cu rosu,
volume up/down to select highlight
enter button to select

apoi urmeaza lista de actiuni:
reboot system now
apply update from ADB
apply update from sdcard
apply update from cache
wipe data/ factory reset
wipe cache partition
backup data user
restore user data
system partition checking.

Am dat backup user data, dar cand s-a terminat omulrtul android era pe spate deschis cu un semnul exclamarii.

Poti sa-mi zici te rog ce e de facut? Il am doar de o saptamana si ma sperie gandul ca l-as fi stricat de tot (bricked).

astept cu nerabdare raspunsul tau