| Lioana a întrebat:

Cum ma pot intoarce la versiunea veche de Android? Aveam Android 8.1 si astazi mi-a trecut automat pe Android 9 dupa ce pana acum am tot ignorat notificarile de actualizare.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Downgrade nu se poate face nici la windows, android

| Wr3nch a răspuns:

De ce te-ai intoarce la versiune mai veche cand cea noua e mai sigura si mai buna?

| Lioana explică (pentru Wr3nch):

Daca iti raspund la intrebare vei sti raspunde la intrebarea pusa? Am motivele mele pentru care vreau sa pastrez versiunea veche. Mai nou nu înseamnă mai bun. Tine minte asta. Am o aplicatie importanta pentru mine care nu funcționează pe Android 9.

| GPA a răspuns:

Singura modalitate prin care poți reveni la versiunea stock Android 8.1 este prin reflash-ul memoriei emmc. Asta înseamnă că trebuie să-ți salvezi toate datele din telefon, absolut tot ce ai de salvat (contacte/descărcări/mesaje/poze/video/muzică/fișiere din files s-a.m.d
O să ai nevoie de "Ostla" și de imaginea.rom versiunea Android Oreo.
Nu e complicat, dar totul depinde de tine, dacă ai asigurat bine cablul USB conectat la telefon și la unitate (PC/laptop), dezactivezi protecția antivirus (poate bloca scrierea în memorie), rulezi cu drept de administrator utilitarul respectiv, se configurează un patch pentru acel utilitar, restartezi telefonul în download mode, este același principiu ca la Samsung "Odin".

Nu pierzi nicio garanție pentru că nu ai instalat custom rom, nu ai rootat telefonul.

Eu îți pot da indicații, ce să faci, cum să faci, dar tu manipulezi telefonul în acel moment cu foarte mare atenție. N-am de unde să știu ce faci, de asta e riscant pentru tine, pentru că, dacă ai întrerupt procesul de reflash, o să rămâi în mână cu o cărămidă.
Cu ce te încurcă versiunea Pie? Apar erori sau lipsesc funcții din sistem?
Du-te imediat și dezactivează actualizările automate din informații telefon (număr versiune), apeși până când se deblochează opțiunile de dezvoltator. La opțiuni de dezvoltator, dezactivezi actualizarea automata de sistem sau automatic update. Mai simplu de atât nici nu se putea, ar fi trebuit să știi că ăsta este primul lucru pe care-l faci când primești telefonul.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Doar dacă îl resetezi să revină la setările din fabrică,însă vei pierde contul Google,aplicațiile descărcate, jocuri, imagini, muzică, videoclipuri.Acestea poți să le transferi pe un card de memorie sau un stick usb, însă contul Google nu poate fi salvat.

| Wr3nch a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Lol, te poti loga cu acelasi cont Google daca ai memorat parola.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Wr3nch):

Exact.Ai dreptate, am uitat deși mi-am resetat telefonul de câteva ori.

| Lioana explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Cum poti pierde contul Google? Te loghezi din nou si gata.
Din pacate setarile din fabrică m-ar duce la Android 7 si nu cred ca mi s-ar oferi trecerea la 8, ci direct la 9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Exista fisiere de upgrade pentru fiecare versiune, cauta pe internet modelul tau de telefon, poate are Nokia pe site. Daca nu atunci e mai dificil

| Hammurabi a răspuns (pentru Lioana):

Poți downloada de pe net (pe PC nu pe tel.) versiunea Android 8.0 sau 8.1 ca fișier cu extensia.apk.
Îl muți pe telefon și instalezi. (peste 7 nu peste 9 că nu cred că merge)

| Wr3nch a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu asa merge lol. Nimeni nu ofera update ca si APKlaughing) Doar daca nu vrei virusi.

| Hammurabi a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu așa am făcut update-ul pe un Samsung Note 4 și a fost ok.
De pe apkcombo.com. Nu a fost nici un virus.

| RAY a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu,tot nu revi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea vrea downgrade nu upgrade

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://forum.xda-developers.com/......o.3888178/
Cum îmi pot downgrade Nokia 8.1 la Android 9?
Degradați manual
Descărcați pachetul de downgrade Android Q de pe site-ul Nokia Developer...
Reporniți telefonul Nokia 8.1 în modul de recuperare.
Trimiteți pachetul de downgrade la telefon utilizând comanda ADB: adb sideload file.zip...
Așteptați ca instalarea să se termine.
Reporniți telefonul când se termină.
23 aug. 2019

https://www.youtube.com/watch?v=6lOCkbwXQEM

eu nu sunt si pe partea android

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este dificil, ce telefon ai?

| Lioana explică (pentru anonim_4396):

Nokia 8

| Wr3nch a răspuns (pentru Lioana):

Singura metoda e sa flashuiesti tu versiunea de Android, si nu recomand sa o faci acasa ca risti sa ramai cu un semn de carte voluminos in loc de telefon. Daca chiar ti musai sa ai 8.1 (din nou, inferior comparat cu 9) mergi la un service decent si te rezolva. Dar adios garantie in caz ca ai.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Reset-asa cum a zis cineva mai sus sterge doar datele de pe tel, dar va ramane tot pe 9.0 pentru ca e deja updatat.

| ReignForest a răspuns:

Dacă telefonul are din fabrică android 8.1 îl poți duce la cei de la care l-ai cumpărat(Vodafone, Orange, Digi, Telekom).Ei te pot ajuta numai să nu îți pierzi telefonul acolo.

| Lioana explică (pentru ReignForest):

Telefonul e luat de la eMag. Nu cumpar niciodata telefoane de la firmele de telefonie pentru ca le vand codate in reteaua lor. Si apoi eu sunt pe prepay. Astia vand telefoane la pret redus doar cu abonament.