| DanielSava777 a întrebat:

Cum pot bloca actualizarile automate de sistem pe Android 11?
Nu vreau sa imi instaleze automat Android-ul pe viitor o nouă versiune. Doresc să evit o nouă actualizare forțată. Se poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Cauta pe google "developer mode" pentru telefonul tau
apoi iti apare o noua sectiune in setari de unde poti bloca update

insa o sa te bata la cap, telefonul meu urla de cate ori poate ca a aparut un Android mai nou

si nu te lua dupa astia de mai sus, care ori au bani, ori au telefoane ieftine, asa ca schimba telefonul de doua ori pe an, pe un telefon mai vechi de un an e o idee EXTREM DE IMBECIL DE PROASTA sa faci update, orice tip de update nu iti trebuie (eu nu mai fac nici la aplicatii, decat daca imi trebuie neaparat) pentru ca de aia va merge telefonul mult mai greu, si mai ales, producatorii scot un "update" care face telefonul sa mearga greu, sa se incinga, sa nu mai tina bateria, etc. adica, cu multa intentie sa TI-O TRAGA ca sa iti iei alt telfon, iar asta e PE BUNE, am vazut si auzit de chestia asta, tot intr-o veselie

| DanielSava777 explică (pentru Brizbriz):

Mulțumesc mult de tot! Am căutat și am dat peste acest articol foarte bun : https://altitudetvm.com/......emula.html

| Brizbriz a răspuns (pentru DanielSava777):

Cu placere
bravo ca ai gasit

| DanielSava777 explică (pentru Brizbriz):

De găsit am găsit dar am și reușit. Mersi de sfat. Nu am știut de existența developer mode (în articol e numit modul dezvoltator). Chiar m.ai salvat. Mersi încă o dată!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanielSava777):

thumbs down

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Eh, eh, cred ca vorbesti de Apple sau de Samsung.

Eu cumpar doar mobile de la Nokia cu Android One. Nokia nici macar nu scrie softul, softul e scris de Google si Nokia pur si simplu baga driverele si il testeaza inainte de a-l publica.

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Si da, al meu Nokia 9 Pureview a primit ultimul update promis de firma si merge foarte bine. D-acum incolo nu mai primeste updateuri.

Iar daca face figuri ii dau reset din fabrica si reinstalez tot ce vreau. Uneori nici macar nu e necesar sa fac asta, pur si simplu il repornesc in modul de siguranta, instalez ultimele aplicatii si scanez cu Google Play, pe urma il repornesc normal.

| Brizbriz a răspuns (pentru DanielSava777):

thumbs up

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu doar te informeaza ca ai o actualizare noua. Dar nu că se face automat. Vrei sa o faci o faci. Nu vrei nu o faci.

| DanielSava777 explică (pentru darrio2007):

Da te informează iar dacă dai repornire la telefon sau dacă îl închizi și redeschizi b
începe automat actualizarea sistemului. Era bine dacă exista vreo opțiune de stopare/dezactivare în acest sens

| darrio2007 a răspuns (pentru DanielSava777):

Nu stiu ce telefon ai tu. Dar la al meu pana nu accept actualizarea, nu o face automat.

| doctorandus a răspuns:

Asta este o manevra foarte proasta. Pe urma te miri de ce ti-au intrat hackerii in telefon.

| Codrut653 a răspuns (pentru doctorandus):

Stii tu ceva acolo