| alexcuamare123 a întrebat:

Cum poți face un telefon să nu mai fie localizat?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nelocalizat = că nu e in conectat la rețea deci e inutilizabil pentru comunicație gsm. Și nu de aia l-ai luat!

| Hammurabi a răspuns:

Dacă e un tip de telefon care nu are baterie detașabilă (pe care să o poți scoate din telefon) nu ai nici o variantă decât să-l distrugi.

| 1997onur a răspuns:

îl învelești într-un cearceaf și apoi pui pe el ceva și booom nu-l mai găsește nimeni -_- ezpz lemon Quizi -_- boooom

| SharpEagle a răspuns:

Cu telefoanele stock/retail nu prea poti face mare lucru. Chiar daca nu esti localizat real-time (ca ai gasit diverse metode, gen cusca Faraday, husa de plumb sau altele), la urmatoarea revenire in online toate logurile acumulate cat ai fost in offline vor fi trimise "back home".
Este by design gandit asa. Si nu e o intamplare ca totul este free in el...Si tot neintamplator e si faptul ca la telefoanele noi nu prea mai poti scoate bateria din ele.
Ie năște chestii dă năște treburi...

PS: si este de noaptea mintii cum lumea accepta cu asa mare usurinta un device pe care nu sunt full admini si nu pot deveni asa usor full admini...

| Mosotti a răspuns (pentru SharpEagle):

Daca faci ceva nasol de la tel ala, nu e nev sa scoti bateria, rupi telefonul si adios.
Ca altfel nu ma deranjeaza ca-s localizat, daca nu am nimic de ascuns.

Ca daca eu as face ceva nasol, nu m-ar prinde orice ar fi, ca stiu cum sa fac sa nu ma prinde niciodata, adica de ex sa dau anunt ca s-a pus o bbomba, sau sa postez clipuri interzise, etc.
Te prinde daca faci greseli.

| SharpEagle a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti, nu stiu ce sa zic, eu n-as fi asa sigur cum esti tu. laughing
Ma refer la "nu m-ar prinde orice ar fi, ca stiu cum sa fac"...
Deci, n-ai idee ca asta e deja o disciplina in sine, se studiaza ani de zile si e nevoie de multe, multe cunostinte si informatii pentru a putea fi cu adevarat incognito, infailibil.
Deci, think again. Sunt, cu siguranta, altii mult, mult mai destepti si mai bine pregatiti decat tine, de asta cred ca nu te indoiesti, nu? big grin

| Mosotti a răspuns (pentru SharpEagle):

Aiurea, fi serios, nu pot zice aici, dar e destul de simplu, nu am avut nevoie de ani ca sa stiu asta, ce naiba.
Pai aia mai pregatiti nu-s prinsi, normal ca nu ma indoiesc ca-s altii mai pregatiti, dar si eu is destul de pregatit.

Trebuie mare atentie, dar merge.

| maximgay98 a răspuns:

Stingi locatia

| SharpEagle a răspuns (pentru maximgay98):

Chiar si fara locatie, exista triangularea GSM.