| anonim_4396 a întrebat:

Cum poți filma FHD cu un telefon dacă pe ecranul acestuia poți reda doar clipuri în 720p? Eu, de exemplu, am un Samsung Galaxy A10 și camera principală e de 13MP și are ca specificații că filmează în FHD 1080p dar pe ecran văd filmarea la 720p. Știu că nu are de-a face ecranul cu camera; nu mă prea pricep la telefoane așa că explicați-mi voi mai bine cum stă treaba. happy

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Rezoluția ecranului (numărul total de pixeli) e independenta de rezoluția filmării sau pozei.

Deci senzorul camerei foto poate (și va) capta imaginea sau după caz - video-ul, mai fin, folosind mai mulți pixeli decât poate afișa ecranul.

Pentru a vedea imaginea sau clipul captat la rezoluția la care a fost înregistrat(a), trebuie sa vizionezi respectivul material pe un alt ecran, FullHD.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Rezoluție (Ecran principal)
720 x 1520 (HD+)

Rezoluție Înregistrare Video
FHD (1920 x 1080) @30fps
Sursa: https://www.samsung.com/ro/smartphones/galaxy-a10-a105/SM-A105FZBUROM/

Ai dreptate. Nici nu m-am gandit la asa ceva pentru ca nu ma omor cu fotografiatul sau cu filmatul.
Este o aberatie a producatorilor.
Este ca si cu salariul: pe cartea de munca ai 3 mii de lei, dar te bucuri doar de 1500.

| TimmyTim a răspuns:

In intrebarea ta ti-ai dat singur raspuns.
Camera nu are treaba cu rezolutia ecranului tau.

Moment educational:
Camera este un senzor care capteaza imagini;
In functie de marcă, marimea senzorului si puterea de procesare a telefonului, aceasta poate transpune imaginile (si un videoclip e compus tot din imagini/frame-uri) intr-o anumita rezolutie, ma mica sau mai mare.
Cu cat rezolutia e mai mare (144p - 240p - 360p - 480p - 720p - 1080p - 2.7K - 4K - 6K - 8K - 12K - 16K), cu atat ca in videoclip se pot vedea mai multe detalii.
De ex: (sa ne gandim ca acel "p" inseamna "centimetrii") daca ar fi sa pui pe un perete o imagine la o rezolutie de 1080p, imaginea ar avea o latime de 1080 cm si o latime de 1920 de cm;
Daca ar fi sa punem o imagine cu o rezolutie 4K, aceasta ar fi de 2 ori mai lata si de 2 ori mai lunfa decat cea cu rezolutie 1080p; adica o imagine de 4 ori mai mare, in care incap mult mai multe detalii.
Telefonul tau are o camera care filmeaza 1080p pentru ca in zilele noastre la rezolutia asta se filmeaza cel mai mult.
Motivul pentru care ecranul este de doar 720p este pentru a scadea pretul telefonului si a fi mai accesibil dpdv financiar.
ecran mai mare+rezolutie mica = ieftin-necalitativ
ecran mic+rezolutie mare+scump-de calitate.

| TimmyTim a răspuns (pentru TimmyTim):

Lunga*

| TimmyTim a răspuns (pentru TimmyTim):

Ecran mic+rezolutie mare = scump- de calitate **