| Dogaru_George_1943 a întrebat:

Cum se transferă pozele pe bluetooth?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cuplezi cele doua dispozitive si apesi pe trimitere la poza si acolo ai optiunea de trimitere prin bluetooth.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de aparatul de pe care trimiți și de cel ce le va primi.
Dar în principiu, pașii sunt asemănători cu cei deja descriși.

| anonimg a răspuns:

Urmezi ordinea pașilor:
- se activează bluetooth-ul ambelor telefoane (aparate);
- se intră în galeria cu poze și se selectează pozele care vor să fie trimise (transferate) ținând apăsat mai mult pe prima poză;
- se folosește funcția de trimitere/transfer fișiere, funcție reprezentată de un astfel de simbol: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Share_icon
- după aceea selectezi simbolul bluetooth care arată ca un "B": https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bluetooth
- după aceea telefonul va căuta dispozitive bluetooth; îl va găsi pe acela pe care vrei să trimiți pozele, și îl selectezi.
Celălalt telefon va primi o notificare că un alt dispozitiv dorește să îi trimită niște fișiere, și va trebui să dea accept ca să le primească.
După ce va da accept, începe transferul de fișiere, de poze. Între 2-8 secunde durează să se trimită o poză, depinde de cât de vechi este un telefon, și cât de mare este o poză. Transferul prin bluetooth nu costă nimic, și nu are legătură cu creditul de pe o cartela SIM sau abonament.
Trebuie doar ca distanta dintre telefoane să fie cât mai mică, și fără obstacole (exemplu: fără ziduri).

| SasaSasa2000 a răspuns:

Te duci la google foto (sau unde ți tu pozele) și ți apăsat pe o poza, până în partea de sus apare o altă interfață și apeși pe o pictogramă in forma de triunghi răsturnat care are un cerc la fiecare dintre cele trei puncte ale unui triunghi(nu știu să explic altfel. ) dupa aia selectezi Bluetooth, și te va întreba "activați acum Bluetooth?"
Selectezi "Activați"
Dupa aia va scrie " Selectați dispozitivul Bluetooth"
Și selectezi... Sper că te-am ajutat.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Am uitat sa precizez că amândouă dispozitive trebuie să aibă bluetooth-ul activat până la sfârșitul procesului, poți selecta mai multe poze de trimis, dispozitivele tresa aibă versiuni compatibile de BT, dispozitivele nu tresa fie departe unul de celălalt.