| Marian7777 a întrebat:

De ce nu am 4G pe telefon și am h+? Am S10, îl am de un an și de atunci am h+. Am semnal bun, ai mei au 4G, iar eu h+, nu am avut niciodată pe S10 4G. Ce pot să fac că am căutat pe net, e setat pe mod automat 4G/3G/2G. L-am luat și de la Orange, culmea. Tot am căutat, dar nimic și nu știu nici să resetez rețeaua sau ceva de genul.

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mergi la un magazin Orange si ti-l vor face numaidecat (asta in caz ca telefonul nu este defect).
La urma, daca in magazin ai semnal 4G trebuie sa ai si acasa.

| Marian7777 explică (pentru anonimg):

Cum adică telefon defect? Ce pmn, telefon nou care e defect. dar am încercat cu o alta cartele si pe aia aveam 4G. pe asta a mea am h+ și înnebunesc

| Kajun a răspuns (pentru Marian7777):

Poate ai probleme cu cartela sim, dacă tu spui că cu altă cartelă ai 4g. Cel mai bine mergi la magazin Orange și vezi ce spun ei.

| DeyCj a răspuns:

Trebuie configurat telefonul pentru acces în rețeaua 4G.Acest lucru se face folosind un mesaj de configurare ce de regulă vina automat de la operatorul de telefonie mobilă de la care deții cartela/abonamentul tău.
În cazul în care nu ai primit acel mesaj de configurare setările se pot face manual folosind, în funcție de rețeaua în care ești setările specifice rețelei.Alea se găsesc pe internet pe site-urile oficiale alea acestora.

| Marian7777 explică (pentru DeyCj):

Și cum fac setările că nu știu cum. sunt pe Orange fără abonament

| TamplaruAnisoara a răspuns:

H+ este mai bun semnal decât 4G. La mine nu există semnal 4G ci doar 3G. Dar alternează intre 3G+ si H+. Citind despre H+ pe internet am aflat ca e un semnal mai bun decât 3G+. Asta in cazul meu.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut! Pentru a naviga pe internet la cele mai mari viteze -4G/4G+ ai nevoie de:
Un dispozitiv compatibil (smartphone, tablet sau modem)
Un abonament sau o optiune PrePay care sa iti ofere acces la acest serviciu
O cartela SIM 4G
Sa te afli in aria de acoperire
In cazul in care doresti sa verificam si noi aceasta situatie, ne poti scrie numarul de telefon in privat.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Eu am avut aceeași problema că ține doar că mi-a apărut recent, de la o încărcare. Nu mai aveam 4g doar h+, dupa vreo săptămână de mers la ei și spunând umi ca mi-e telefonul defect m-am lăsat păgubaș și am trecut pe Vodafone.

| Marian7777 explică (pentru Stefancalin1997):

Tot nu înțeleg cum telefonul să fie defect

| Kajun a răspuns:

Dacă stai într-o zonă unde nu prea ai semnal, e normal. Așa mai pățesc și eu câteodată.

| Marian7777 explică (pentru Kajun):

Am semnal. Ai mei au 4G, dar eu nu.