| Ionutsa24 a întrebat:

Deci. diriginta mi-a confiscat telefonul... si am nevoie de el dar nu vrea sa i-l dea nici macar tatalui meu... daca ma duc la Orange si declar ca am pierdut cartela imi poate da o cartela cu acelasi numar? trebuie sa platesc? voi avea pe noua cartela toate minutele pe care le aveam pe cealalta? ( nu sunt pe abonament) urgent va rogggg funda

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi merge la operatorul de telefonie ( la o reprezentanţă Orange/OrangeShop ) şi declari că ţi s-a furat telefonul cu cartela având nr "x", apoi îţi dă altă cartelă SIM.
Să ai la tine C.I., vei completa o Declaraţie...

De obicei, trebuie să plăteşti în jur de 30-40 lei.

Pe noul SIM nu vei avea "toate minutele pe care le aveai pe cealalta", nici credit - ai doar acelaşi număr de telefon!
Va trebui să reîncarci cartela şi să-ţi activezi o opţiune...

Toate cele bune.

| MskDesign a răspuns:

Sa faca reclamatie la politie proprietarul de drept al telefonului.Chiar daca l-ai folosit la scoala, trebuie chemati parintii pentru instiintarea celor facute si restituirea imediata a bunului.In cazul de fata este talharie si se pedepseste conform codului penal.Nici un regulament scolar poate retine un telefon in acest fel.

| RB26DETT a răspuns:

Poti face reclamatie la minister, citeste si tu regulamentul si vezi in ce conditii se face returnarea telefonului! Daca scrie ca ar trebui sa predea telefonul parintilor atunci poti face reclamatiewinking

| Ionutsa24 explică (pentru RB26DETT):

Imi poti da te rog un link cu acest regulament?

| Ionutsa24 explică (pentru RB26DETT):

Imi poti da un link?