| feninascumpika a întrebat:

E ceva normal ca încărcătoarele
quick charge sa bâzâie? {dețin un Huawei p20 lite}

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Spre marea uimire a unora, chiar au transformatoare. Doar că nu sunt pe miez din tole de metal, ci pe ferită, datorită frecvenței la care lucrează sursele în comutație. Și da, uneori se aude un oarece bâzâit din ele din cauză că nu sunt bine impregnate cu rășină tocmai ca să nu facă zgomot.
Dar așa cum spunea alt respondent, dacă acel sunet a crescut în intensitate în ultimul timp, iar încărcătorul se încălzește și / sau miroase ciudat, trebuie imediat scos din priză și dat la reciclat.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alea NU au treansformatoare!

Spune-le și celorlalți "specialiști".
Au surse in comutație care la un consum mai mare decât nominal produc sunetul amintit. E normal dacă nu se supraincălzesc,

| bogdan324 a răspuns:

Este doar bomba ascunsa care pierde semnal, nimic grav!

Da, unele incarcatoare cu quick charge au bazaitul ala, este de la transformator.
Si da, este normal.

| crysty1222 a răspuns:

E ceva normal pentru ca incarcatoarele au un transformator in ele, dar daca bazaitul se aude tare, se incalzeste prea tare sau miroase a ars, atunci nu e in regula.

| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Am cumparat si eu unul de la promate. Bazaie, dar nu mereu, dar este enervant..nu ca m-ar deranja, dar cine stie ce se poate intampla. Dreacu' sa le ia ca mi-e cam frica, asa ca il tin in priza numai si numai cand am nevoie si anume numai cand incarc ceva la el.