| alexalx1234 a întrebat:

E posibil ca Xiaomi si OnePlus sa pateasca ce a patit Huawei?

3 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Blackfire inte sau nu este informat absolut deloc

Datorita mai multor probleme (spionaj, minciuni etc. ) guverul american a semnat cu google sa retraga suportul cu Huawei
Prin urmare Huawei va putea rula Android doar ca nu vor avea licenta pentru aplicatiile Google, si deci nu pot implementa aplicatii google fara o licenta.
O varianta ar fi ca Huawei sa introduca in App Store-ul lor un Google services Installer insa este greu de crezut pentru ca nu se vor lasa la standarde atat de mici.Practic batjocura

Cel mai probabil vor lansa un sistem de operrare propiu

Legat de Xiaomi si OnePlus ele sunt cam cele mai ferite brand-uri chinezesti de restrictia pe care o are Huawei

Atat XIaomi cat si OnePlus au telefoane ce fac parte din programul AndroidOne, iar Google s-ar gandi de 2 ori inainte sa le revoce licenta acestora.Practic Xiaomi si OnePlus sunt strans legate de Google

Iar OnePlus nu cred ca va fi vreodata in aceasta situatie deoarece OxygenOS este considerat ca cel mai bun CUstom ROM si are si o interfaata bazata pe Android stock

Huawei nu prea a avut niciodata legatura cu Google, ei doar foloseau AOSP-ul, aplicatiile Google si in rest erau pe treaba lor fara nicun proiect special cu Google nimic

Este ca si cum ai avea un prieten cu bani. Xiaomi si OnePlus ieseau cu el faceau chestii impreuna in timp ce Huawei iesea doar ocazional si in rest pe treaba lui.

Stiu ca pare putin absurd, dar vreau sa zic ca daca s-ar aduce in discutie Xiaomi sau OnePlus Google ar incerca oarecum sa le aparere avand in vedere ca ambele sunt 2 brand-uri populare ce sunt in Android One (sau mai bine zis au modele in acest proiect)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernul american se ofenseaza ca nu companiile lor din America detin piata telefoanelor. Urmeaza ca "omul portocaliu" sa faca acelasi lucru lui Samsung, deoarece inoveaza cu folding phones. Xiaomi momentan nu-s asa folosite in America. Faza cu spionatul sunt motive sa pacaleasca masele, deoarece Google spioneaza in cel mai mic detaliu posibil deja si vinde tot la agentiile de informatii americane.

| Illuminati2016 a răspuns:

Daca spuoneaza da