| anonim_4396 a întrebat:

Eu am s8 iar tatal meu are s8+ versiunea aia cu 6gb ram si snapdragon, al meu are exynos si de fiecare data cand dau speed test (am internet de 500 de la UPC) mie imi iese cu 100 mai putin, de exemplu lui ii iese 400 iar mie 320, de ce se intampla asta, mor de invidie sad :/?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pare ca faci varza toate informatiile primite de la noi.

14 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pentru ca acel + dintre telefoane inseamna ceva, are memorie mai multa si posibil mai rapida, procesor mai bun care stie cum sa gestioneze memoria si conexiunea la net, posibil si chipsetul de wifi sa fie diferit si al lui sa fie mai bun.

| Mariusflorin2341 a răspuns (pentru antimulte):

Are procesorul la fel tot ce este diferit la el este memoria ram aia interna si bateria, in rest atat eu nu v-am intrebat ce procesor are v-am intrebat de ce, ar trebui sa aiba un rezultat asemanator

| antimulte a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Memoria aia RAM, e mai importanta decat crezi.
La o comparatie facut de unii mult mai profi, si tot e diferenta de rezultat in favoarea lui S8+ la teste, vezi scorul GeekBench.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8161&idPhone2=8523

| Mariusflorin2341 a răspuns (pentru antimulte):

Logic ca este o diferenta la viteza deoarece al meu are 4gb ram iar al tatalui meu are 6 gb ram dar am vazut ca viteza wi-fi o are la fel, am vazut ca al meu e chiar mai bun la 4g dar totusi lui ii iese mai mult.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Placa de retea diferita.

| antimulte a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Daca zici "Logic ca este o diferenta la viteza" de ce mai te mai miri si spui ca "mori de invidie"? Nici macar nu e o diferenta asa de mare intre ele...

| Mariusflorin2341 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Imi poti spune si mie placicle celor 2 telefoane? de retea ma refer.

| Mariusflorin2341 a răspuns (pentru antimulte):

Ma refeream la viteza de miscare nu a internetului.

| antimulte a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Ok, las-o cum a cazut.
Stii ca ai diferenta de RAM dar te miri ca se misca diferit.
Te referi la cum se misca telefonul si tu masori asta cu speed test?
Vezi si tu ce ai intrebat.
Eu m-am retras, o seara buna!

| Mariusflorin2341 a răspuns (pentru antimulte):

Eu ti-am zis ca nu are legatura ramul cu viteza de la net, eu doar am intrebat de ce iese mai mult daca au aceeasi placa de retea iar tu imi spui ca eu masor cu speed test viteza telefonului?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Sunt mai multe tipuri. N-am de unde sa stiu ce placa de retea are al tau.
Te duci pe Google si cauti producatorul placii de retea pe baza adresei MAC pe care o gasesti in setari.

| Mariusflorin2341 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Acum 2 luni imi iesea mai mare viteza la net fata de tatal meu, acum mai mica ai vreo idee?

Răspuns utilizator avertizat