| cfrtobias a întrebat:

Unde scrie daca telefonul meu e Exynos sau Snapdragon?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Google Play, instalezi AIDA64.

| cfrtobias explică (pentru doctorandus):

Mersi, oricum e naspa cum fac companiile de telefoane, am Exynos 9820 ar trebui pentru banii care ii dam sa fie la fel nu diferenta

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Snapdragon il au doar in telefoanele vândute în SUA.
E o diferență mare de randament al telefonului, plus că americanii nu le cumpără Exynos.
Prețul celor cu Snapdragon e mult mai ridicat.
Sunt magazine online unde poți cumpąra Samsung cu Snapdragon. Ceea ce vând in gsm la noi... poți să uiți.

| cfrtobias explică (pentru gelu1970):

Ar trebui sa fie la fel telefoanele oriunde in lume daca e acelasi marca asta parca nu e prea corect, dai bani da stii ca merita nu e asa mare diferenta da totusi parca luam second

| gelu1970 a răspuns (pentru cfrtobias):

Multe modele de telefoane au aceeași denumire, însă caracteristicile din interior diferă în funcție de zona geografică unde se vinde telefonul.
În cazul tău, Samsung nu ar vinde mai nimic in state dacă ar echipa telefoanele cu Exynos.
Testele antutu in momentul când se pregătesc să lanseze un model nou, ce il fabrică cu ambele procesoare, întotdeauna e făcut cu un terminal ce are snapdragon. Ca rezultatele să fie ok.

| cfrtobias explică (pentru gelu1970):

Ar zice ca romanii si altii is saraci si vand secondul sau nu prea vand ca poate e afectat mai tare de radiatii?

| gelu1970 a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu interpreta așa.
E politica ce o au unii fabricanți.

| cfrtobias explică (pentru gelu1970):

Pai e naspa politica lor da daca scad din pret mai merge altfel ne iau de fraieri

| gelu1970 a răspuns (pentru cfrtobias):

Același model de un s10 cu snapdragon costă mai mult decât unul cu exynos. Și diferența nu e mică.

| cfrtobias explică:

Cred ca am aflat e Exynos 9820 ca e din Romania adica mai naspa