| PandaEcrazy a întrebat:

Heii, am o problema...Mi-am inchis telefonul pret de cateva secunde si cand l-am deschis, nu mi-a mai aparut casuta unde trebuie sa bag codul PIN. Nu pot suna sau da mesaje caci SIM-ul e blocat.
PIN-ul nu l-am uitat sau ceva, DAR NU IMI MAI APARE CASUTA ACEEA SI NU STIU CE SA FAC crying
cum imi pot debloca SIM-ul?

4 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Buna Elena,

Mergi la un magazin al furnizorului de telefonie pe care detii SIM-ul si explica-le lor aceasta problema. Te vor ajuta ei sa iti deblochezi SIM-ul. Mi se pare ca nu te va costa nimica.

| wenom18 a răspuns:

Buna,probabil este vreo eroare de soft a telefonului(nu ai precizat ce tip de telefon detii) incearca sa bagi cartela in alt telefon si sa-ti dezactivezi PIN sim din acel telefon apoi introdu cartela in telefonul cu problema si activeaza (daca ai nevoie) PIN dai restart si vezi daca s-a rezolvat problema, succes

| PandaEcrazy explică (pentru wenom18):

Da, softul a fost problema. am resetat telefonul (datele) si am scapat de-o grija oh go on

| user017 a răspuns:

SIM-ul il poti debloca cu ajutorul codului PUK (este usor de aflat). La prima parte nu stiu ce raspuns sa-ti dau deoarece nu prea ai dat multe detalii, ce ti-a aparut in locul "casutei unde trebuia sa bagi codul PIN" sau daca ti-a mai aparut dupa ce l-ai mai resetat... etc.