| AllyAllina a întrebat:

Heiii TPU! Fratelui meu i s-a furat telefonul in seara asta. Un J5 2016. Cum pot sa l localizez? Exista vreo modalitate? Precizez ca telefonul nu avea nici sim. Am codul IMEI. Daca ma duc la politie cu el cum ma pot ei ajuta? Va rog cat mai multe solutii.

12 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Daca nu avea un program antifurt, sau macar gps pornit, atunci nu prea ai ce face, mai ales ca si asa politia nu prea te ajuta in cazurile astea

| AllyAllina explică (pentru 1Q):

L am gasit

| Asdfghjklove69 a răspuns (pentru AllyAllina):

Ma bucur mult. Poți sa îmi spui și mie cum?

| AllyAllina explică (pentru Asdfghjklove69):

Tiganul care la furat la vandut unui baiat. Acel baiat a pus telefonul pe Facebook la vanzare. Noroc ca eu il aveam la prieteni si am vazut. Am vb cu el i am spus ca vreau sa l iau si era telefonul meu. M am dus la politie si acum sa il prinda pe furacios ca sa si recapete si baiatul asta banii si sa se ia masuri impotriva lui.

| Edw08 a răspuns:

Il poti bloca cu IMEI ul la provider sau dacă are in antivirus ceva in genul a ceea ce are iCloud ul.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Pai daca ai cont googl pe el poti sa ii dai sa iti caute telefonul dar app telefoanele cu Android se pot schimba imei si androidu si il faci ca nou asa ca slabe sanse sa il gasesti dar incearca sa te duci la operatoru de la care l-ai luat magazin si spune-i ce ai patit si poate te rezolva si parca mai era ceva ce iti bloca definitiv telefonul si devenea nefuctional. bafta sa il gasesti

| gaby24 a răspuns:

Are Microsoft cod ori mergi direct suni la cei care au fabrica si baga codul si gata il blocheaza.

| AllyAllina explică (pentru gaby24):

Cum adica la cei care au fabrica?

| gaby24 a răspuns (pentru gaby24):

Cauti producatorul telefonului de are site are unde sa cui de telefon pentru blocare.

| AllyAllina explică:

L am recuperat. Mersi oricum

| Asdfghjklove69 a răspuns:

Și eu am pățit același lucru doar ca al meu avea sim. Și problema mea a fost ca eram sunată incotinuu. Și am fost la politie și am anunțat furtul și mi s-a spus ca ei nu au ce sa facă pentru ca nu au echipamente speciale și ca sa pun anunț în ziar mă costa mai mult decât dacă luam un telefon nou plus cartela. Poate fratele tău își aduce aminte Cum arata respectiva persoana. E mai simplu asa. Telefonul meu a fost furat de o tigancusa de vreo opt ani așa ca...