| girl2009 a întrebat:

Hey! M-ați putea ajuta cu ceva? Vreau să îmi setez telefonul să îmi descarce aplicațiile DIRECT pe Cardul SD și nu știu cum. Dacă vă ajută, am un Samsung Galaxy J3 2017

22 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Poți muta ulterior aplicațiile instalate în memoria internă a telefonului din setări -> Aplicații -> click pe aplicație -> Stocare (mutare pe card SD)

Pentru instalarea automată a tuturor fișierelor pe cardul SD poți încerca să activezi mai întâi opțiunile de dezvoltator. Pentru acest lucru intră la setări -> despre telefon -> informații software -> Build number (apeși de 10-15 ori) până se vor debloca opțiunile d dezvoltator.
La setări intri în "opțiuni dezvoltator", iar în capătul listei de opțiuni vei vedea "Permite instalarea la memoria externă" (activezi aceasta opțiune). Din momentul acesta, toate aplicațiile se vor scrie pe cartela SD. Recomand să nu scoți cartela SD, decât atunci când telefonul este închis (oprit).

| girl2009 explică (pentru GPA):

Nu găsesc opțiunea Build Number

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Ai versiune nucleu și numărul versiunii. Apasă pe ambele până se deblochează.

| girl2009 explică (pentru GPA):

Am gasit. Dar nu imi apare,, Permite instalarea la memoria externă"...

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

"Permitere forțată aplicații la memoria externă /Force app to external" nu-ți apare asta în mediul cu setările de dezvoltator?

| girl2009 explică (pentru GPA):

Am apăsat, dar tot în memoria telefonului se instalează...

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Bun, intră la setări, în aplicații și click pe aplicație, la stocare. Poți s-o muți? Nu-ți apare nimic?

| girl2009 explică (pentru GPA):

Pot să o mut. Dar dacă vreau să instalez o aplicație de pe Google Play, nu mi se duce direct me memoria cardului. Mai întâi pe a telefonului. Si eu nu mai am spațiu deloc în memoria internă.

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Păi muți absolut tot din lista de aplicații pe card (tot ce poți muta) și sunt sigur că îți ajunge spațiul să le instalezi in memoria interna, apoi să le muți manual.

| girl2009 explică (pentru GPA):

Stai să văd ce mai pot muta și revin

| girl2009 explică (pentru GPA):

Le-am mutat pe toate si tot nu am. Nu stiu ce sa mai fac.

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Bun, dacă nu ai ce muta, va trebui printr-un terminal de comandă (ADB) să reformatezi memoria cardului SD. Adică, vom expanda memoria internă prin formatarea forțată a cardului SD ca memorie internă, practic se extinde memoria internă a telefonului. Asta dacă nu-ți va ajunge spațiul chiar deloc, nici după ce le muți pe toate.

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Ai acces la un PC? Laptop/Desktop?

| girl2009 explică (pentru GPA):

Si cum se procedează?

| girl2009 explică (pentru GPA):

Nu am.

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Se instalează driverul telefonului, kitul ADB și se folosesc comenzile din terminal.
Trebuie să ai acces la un PC întâi de toate și te ajut eu.

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Nu am altfel cum să te ajut. Trebuie să fie conectat telefonul la un port usb de la PC...

| girl2009 explică (pentru GPA):

Peste 1 săptămână merg la mătușa mea. Are ea. Facem atunci. Există riscuri la reformatarea asta?

| girl2009 explică (pentru GPA):

Are mătușa mea. Si merg la ea peste o săptămână. Facem atunci, dacă vrei. Există riscuri la reformatare?

| GPA a răspuns (pentru girl2009):

Da, pierzi toate datele de pe card. Înainte de asta, salvezi, bineînțeles, datele tale de pe card in PC. După reformatarea cardului, poți pune datele la loc.

Din momentul în care l-am formatat, nu vei avea voie să-l scoți, pentru că o parte din fișierele de sistem se vor scrie și pe card, pentru că am extins memoria interna. Eventual, când îți vei cumpăra un alt card SD (mai bun), vei salva totul de pe cel pe care îl ai și la fel, același procedeu, se formatează și apoi copiile datelor se pun pe card.

| girl2009 explică (pentru GPA):

Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul aplicațiilor de dimensiune mare ( apk+ data) care ocupa de obicei între 2 GB și 5 GB, pe SD va fi mutat doar APK care are cel mult 70-100 MB. Datele jocului vor rămâne în memoria telefonului.