| baime a întrebat:

De ziua mea imi doresc foarte mult un iphone 4, dar nu stiu cum sa imi conving parintii sa mi-l cumpere. Va rog ajutati-ma! Eu la scoala sunt prima am doar 9 si 10, fac treaba, ii ajut, fac tot ce imi spun ei. Cu toate astea nu vor saa imi cumpere acel iphone. Dati-mi idei cum sa ii conving.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai omis citeva detalii. Hai sa te ajut ca sa intelegem impreuna care e problema - daca exista vreuna:
1. In ce clasa esti?
2. Cam cit cistiga parintii tai sau macar zi-ne cu ce se ocupa, ne putem si noi da seama dupa aia cam cit ar putea cistiga.
3. La ce te ajuta un aifon?
4. Intrebare ajutatoare: te-ai gindit ca faptul ca ai un aifon creste de xshpe ori sansa unei tilharii asupra ta, care actiune se poate sfirsi destul de urit (lasam deoparte porcaria de aifon, ca nu ala e problema in astfel de situatii, ci integritatea ta fizica si psihica)?

| Bondarel99 a răspuns (pentru KodrutZ):

1.A 8-a.
3.Sa se dea mare.
4.Nu cred.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca un telefon nu are un mar pe spate inseamna ca nu e bun? Te-ai gandit ca poate parintii tai nu vad rostul sa dea 2500 lei pe un telefon? In plus sunt o multime de telefoane la fel de bune si chiar mult mai bune si la un pret mult mai mic.

| valentino52 a răspuns:

Probabil motivul pentru care nu vor sa ti-l cumpere este pretul. Poti opta pentru o varianta second-hand spunandu-le ca ai o prietena care il vinde ca si-a luat unul mai nou si cu banii respectivi iti cumperi unul second hand pe la 1000 lei. Doar sa nu iti iei teapa, mare grija.

| condreavaly a răspuns:

Nu incerca sa ii convingi mai ales daca nu au posibilitati financiare. incearca sa le dai de inteles cat de mult iubesti telefonul si cat de mult te-ar ajuta. arata-le videouri de pe net cu cartile din appstore care pot fi citite pe iphone. spune-i ca si prietena ta cea mai buna are iphone 4 si a ajutat-o mult pe ea. dar nu incerca sa ii convingi sau daca nu au posibiliati financiare nu le mai zi nimic. poate isi vor limita din ale lor ca sa iti ia tie un iphone. eu stiu ca toata lumea isi doreste iphone si eu a trebui sa il sparg pe al meu ca sa imi ia un 4s. adica am spart un 3gs. mai mult cu intenti. incerca sa nu impui asa ceva. fate insteleasa. scuze de greselile gramaticale dar ma grabesc. app mai e si varianta ratelor dar nu ii vad rostul. bafta in continuare. daca te intereseaza ceva la mana a 2-a am eu ceva prieteni ce au de vanzare.

| DeeaDeDeea2000 a răspuns:

Pai, parerea mea este ca esti perfecta. Tot ce poti face este sa speri ca ti-l vor lua. Cine stie? Poate iti vor face o surpriza! Mult noroc! :*

| baime explică (pentru DeeaDeDeea2000):

Mersi mult pentru compliment. Cred ca esti super draguta. Sper din tot sufletul sa fie cum zici tu. Oricum mersi mult.

| 2good4you a răspuns:

Nu stiu ce fel da parinti mai sunt si aia, eu invat media pe 8-9 si am Sony xperia s care e cu mult mai scump, ne certam mereu si nimic, daca invatam eu pe 9-10 aveam vertu din aur

| KodrutZ a răspuns (pentru 2good4you):

Parintii tai sint clar unii care fie fura banii, fie au uitat ce inseamna chiar sa muncesti pentru niste bani. Un Nokia 1112 ce are?

| AndreeaAnelore a răspuns:

Trebuie sa ii convingi?! :O Din cate ne-ai spus despre tine esti fiica perfectawinking Nu te-ai gandit ca te mint ca nu iti cumpara ca sa fie o surpriza?winking Rabdare...

| baime explică (pentru AndreeaAnelore):

Sper sa fie asa cum zici tu AndreeaAnelore. Oricum mersi de raspuns.

| AndreeaAnelore a răspuns (pentru baime):

Si... La multi ani! :*:*

| baime explică (pentru AndreeaAnelore):

Mersi mult :*