| Djadja20E8 a întrebat:

imi spune si mi-e cineva cum sa mi incarc telefonul corect! Dau funda

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Schemele complicate sunt inutile, vetuste, prăfuite, prostești chiar

bagi la incărcat când tel-lul zice asta (zice la 10 sau 15%) și îl scoți când e 100% (are microprocesor și soft performat care știe ce face, când și cât)

Simplu și automat

| Plato a răspuns:

Introduci stecherul in priza, sau peretele cu priza in stecher, cum crezi ca e mai usor, iar celalalt capat, sub forma de USB, il amplasezi in orificiul telefonului, destinat incarcarii acestuia.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Mă gândesc că totuși știi cum se pune la încărcat. Cred că te referi la cum să îl încarci în mod "sănătos" să-ți țină cât mai mult bateria.

Păi nu îl lăsa să se descarce sub 20% căci bateria suferă mult când nu mai are curent în ea și încarc-o până pe la 85-90-100%. În timp ce se încarcă nu îl folosi, lasă-l să se încarce liniștit și fără să-l soliciți între timp. Încarcă-l de la început până la sfârșit, fără întreruperi. Din nou, nu e bine să-l lași să-i moară bateria. Asta în timp va tot dăuna. Aș zice să nu-l lași la încărcat peste noapte, deși asta e discutabilă și am auzit că nu dăunează.
Cam atât ar fi. Știu că e greu să le respecți pe toate dar încearcă cu putință pentru o durată mai lungă.