| xDr0gs a întrebat:

Hi TPU! Vreau raspunsuri de la cei care au Samsung Galaxy S 3! Cand va jucati mult pe el se incalzeste? Am auzit de la niste prieteni ca daca te joci mult pe el se incalzeste si poate sa puste procesorul! E adevarat? Va rog doar cei care au sa raspunda! Funda si vot!

6 răspunsuri:
| Roibu a răspuns:

Buna! Numele meu este Roibu Constantin Volunatr IT Si Telecomunicatii.
Da este adevarat pai iti poti da seama si la un Televizor cand sta mult aprins se incalzeste normal.
Este normal intrucat acel procesor ruleaza cat timp tu te joci si nu neaparat sa te joci si atunci cand esti conectat/a la internet si te iuti pe youtube atunci procesorul ruleaza si se creaza conexiune este foarte normal dar asta.
Dar de exemplu daca tu in casa ai o temperatura de 20 c si te joci si te incalzit si iei afara cu el unde este o temperatura de -10 c (Iarna) ori 10 c risti sa ti se stinga adica se se arda ori sa bubuie in mana, buzunar, etc.
Trecerea de le o temperatura la alta il afecteaza si ii scurteaza viata el sufera un soc atunci. Iar daca se intampla asta si ai garantie risti sa pierzi Garantia.

| xDr0gs explică (pentru Roibu):

Pai eu nu am zis ca il scot de la caldura la frig sau mai rau sa il scot incalzit la frig.Am zis ca daca ma joc in casa mult pe el. Risc sa puste procesorul?

| Roibu a răspuns (pentru Roibu):

Da se poate in procent de 70-80% sa se arda procesorul dar asta depinde pe Memoria de procesare Memoria jocului care te joci. Sfatul meu este ca atunci cand te joci sa nu imi alte aplicatii deschise chiar daca la inceput nu pare asa grav dar ele lucreza pana in momentul in care le dezactivezi.De exemplu esti conectat si la Internet si te si Joci Telefonul in acelasi timp solicita si Procesorul pentru Procesarea Datelor si trimiterea lor catre Server si mai ruleaza si jocul.

| Minks a răspuns (pentru Roibu):

Vorbesti din auzite. Nu bubuie nimic, producatorii chipseturilor le testeaza in conditii extreme, un daily user nu poate ajunge la nivelul respectiv de saturatie la care e testat de catre producator. Nu bubuie absolut nimic, e perfect normal sa se incalzeasca, totusi e un procesor quad core cu putere mare de procesare, trebuie sa disipe si caldura.

| Roibu a răspuns (pentru Minks):

Cred a ar trebui sa mai inveti Eu nu vorbesc in auzite si am practica la Servis de telefonae care este in Bucuresti se numeste Cordon Asa ca nustau sa ma cert cu tine un care da cu presupusul. Stiu frate ca multi alergati pe acest site dupa Funda dar daca o vreti nu induceti oamenii in erore spuneti adevarul.

| Minks a răspuns (pentru Roibu):

Nu alerg dupa nici o funda, si nici nu intentionez sa ma cert cu tine. Ideea e ca producatorii de procesoare le testeaza intensiv, mult mai intensiv decat ar face-o un user normal. Practica ta e egala cu zero din moment ce nici limba ta materna n-o vorbesti cum trebuie. Nu alerg dupa nici o funda, incerc doar sa ajut pe cei ce ai nevoie. Spune-mi si mie pe ce te bazezi cand spui ca "bubuie"? Cate CPU-uri de telefon ai vazut tu pocnite? Mai are rost sa-ti spun ca acolo vorbim de microni si de voltaje prea mici ca sa se declanseze o reactie asa de puternica incat sa o poti cataloga drept "bubuiala"?
Oricum, lucrarea de licenta pe care am sustinut-o cand am terminat facultatea de electronica am sustinut-o din microarhitectura de procesare a informatiei, adica domeniul pe care se bazeaza constructia microprocesoarelor, deci banuiesc ca stiu mai bine ce vorbesc decat unul care face practica la un "servis" de telefoane, ascuns prin cine stie ce scara de bloc. happy