| Daniela_Danieladaniela_1993 a întrebat:

Imi puteti da detalii de roaming ca nu am inteles cum se foloseste si care-i treaba cu el /

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Roaming ul este un seviciu care iti ofera posibilitatea de a folosi reteau de telefonie mobila in afara granitelor.

| Florincrap a răspuns:

Deci,roamingul este un serviciu de telefonie mobila pe care il poti folosi in strainatate, contra unei taxe suplimentare (mai multi euro/minut). Atentie! Daca esti prin apropierea granitelor, este foarte recomandat sa iti dezactivezi roamingul (se poate activa din nou) sau sa treci telefonul pe modul manual de schimbare a retelelor, deoarece reteaua din strainatate poate avea un semnal mai bun (telefonul alege reteaua cu semnalul cel mai bun) si costurile pot fi mari/foarte mari.

| Bumbii a răspuns:

Fara roaming-ul activat pe telefon nu poti suna de exemplu daca esti in Italia si vrei sa suni in Romania nu poti daca nuai roaming-ul activa happy
Funda?

| NikaB2000 a răspuns:

Sa presupunem ca esti din Italia si trebuie sa mergi la rominia atunci tu prin rominia vb mai eftin dar cu ai tai din Italia mai scump.

| GOtiCKAsasin a răspuns (pentru NikaB2000):

Raspunsul tau e total eronat si scris cu greseli, inainte sa scrii un raspuns invata a scrie ca nimeni nu zice rominia in loc de Romania

| suntserios a răspuns (pentru NikaB2000):

Daca nu stii nu te baga, si scrie sa putem intelege si noi ceva.

| Florincrap a răspuns (pentru GOtiCKAsasin):

"Rominia" a fost spus in perioada RPR (Republicii Populare Romane), adica prin anii '50 ai secolului trecui (ai secolului 20).

| GOtiCKAsasin a răspuns (pentru Florincrap):

Nu trai in trecut, acum nu e acea perioada!

| Florincrap a răspuns (pentru GOtiCKAsasin):

Stiu.

| GOtiCKAsasin a răspuns (pentru Florincrap):

Si stii de ce au renuntat sa mai zica Rominia? pentru ca ii asociau cu romii asa ca au pus Romania!

| GOtiCKAsasin a răspuns (pentru Florincrap):

Atunci de ce ai mai commentat?

| Florincrap a răspuns (pentru GOtiCKAsasin):

Nu. A fost din cauza unei reforme ortografice.