| AlessiaKzm a întrebat:

Iphone sau Samsung? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| Micr0b a răspuns:

O intrebare foarte generala. Raspunsul este foarte subiectiv, dar o sa incerc sa explic puctul meu de vedere intr-o maniera cat mai obiectiva.

IPhone este consacrat ca fiind un telefon nemeritat de scump si de fite. Parerile sunt desigur impartite, unii pot spune ca nu se compara nimic de pe piata cu iPhone-ul iar unii ca este slab (din punct de vedere al performantelor) si mult prea scump. IPhone a fost intotdeauna un telefon care a atrans priviri cu aspectul lui profesional, asta este cert. Noile IPhone-uri au unele dintre cele mai bune procesoare (daca nu cele mai rapide) cu A8 si A9 si o camera pe care o invidiaza chiar si unele camere de fotografiat profesionale. IOS, sistemul de operare pe care ruleaza fiecare IPhone este. unic. Nu poti spune ca IOS este mai bun decat Android, este pura preferinta. Cu toate astea, IPhone-urile duc lipsa de memorie interna (exceptia fiind IPhone 6s cu 2gb de RAM) ceea ce poate fi un mare minus pentru cei ce folosesc aplicatii solicitante.

Samsung, o companie care si-a facut debutul in domeniul telefoanelor ceva mai tarziu (Apple a facut primul smartphone) nu a fost un inamic de luat in deradere pentru Apple. Aceste s-a ridicat foarte rapid cu seria Galaxy S si multi spun ca a depasit IPhone-ul.

Avand performatele cu mult peste necesarul unui telefon mobil, si Samsung si Apple au telefoane cu performante similare (singura diferenta majora ar fi memoria interna care este aproape dubla la telefoanele Samsung).

Nu mai este diferenta intre telefoane asa de mare cum era acum cativa ani. Consider ca singurele diferente pe care trebuie sa le iei in considerare (in mare) sunt pretul si sistemul de operare. Samsung avand telefoane ceva mai ieftine (plus multe alte optiune de telefoane mai ieftine pe care Apple nu le are) are avantajul, dar unii prefera IOS ca sistemul lor de operare pe telefon asa ca atunci cea mai buna decizie este IPhone-ul.

tl; dr + parere personala: daca as avea toti banii din lume atunci probabil mi-as lua IPhone 6s, dar este foarte aproape de Samsung Galaxy S7 (un telefon foarte bine pus la punct).

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Utok sau Allview. Ca să-ți rămână bani și de mașină.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca Samsung. E mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum am mai spus Iphone e doar de fite. Mai bine Samsung. Sau ma rog, acum depinde de preferintele tale