| Bianca1203 a întrebat:

Mi-am scăpat telefonul intr-o căldare cu apa la școală în baie,l-am scos imediat și l-am șters cu șervețele nazale,cat mai multe servetele,la început a mers, bine, am stat cam 30 de min cu el aprins,după dintr-o dată a început să apară o pata albă pe ecran,după arata non stop căștile activate chiar daca nu le-am activat,cum nu am avut cheița la mine sa scot cartela imediat,am incercat sa îl scutur,a ieșit putina apa, după am incercat sa suflu in gaura de la mufa jack, ajunsă acasă am scos cartela și am incercat sa îl usuc cu feonul l-am uscat cam 5 min, dupa l-am băgat în orez și a stat 14 ore,după care l-am dus într-un service,au spus că difuzorul e stricat,l-au făcut și merge acum,dar după ce l-am luat din service vad că nu mai merge senzorul de amprenta,oare trebuie schimbat? Și au mai rămas pete pe ecran, da pete marunte și albe, presupun că se evapora in timp astea sa ii schimb display -ul sau senzorul de amprenta? Dau funda pentru cel mai bun răspuns. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Acele pete reprezinta umezeala infiltrata intre straturile componente ale displayului. Se vor estompa in timp insa nu de tot.
Senzorul nu are rost sa dai bani sa-l schimbi pentru ca exista alte solutii de securitate ca PIN, model pe ecran, parola, deblocare faciala.

| Bianca1203 explică (pentru nicu991):

Așa mi-au spus și de la service, că petele alea se vor evapora între timp ...cat despre senzorul de amprenta, eram obișnuită cu el, mi -se pare mai ușor să îl deblochez cu amprenta pe spatele telefonului, modelul este Huawei p30 Lite. Sper doar sa nu pateasca ceva pe viitor, că domnul de la service a spus că nu e afectata placa de baza.

| nicu991 a răspuns (pentru Bianca1203):

Daca telefonul a fost desfacut in service si au constatat ca apa nu s-a infiltrat pe placa de baza e bine. Eventual era buna o curatare cu ultrasunete, desi nu cred ca ti-au facut asa ceva la ea.
Senzorul respectiv costa 15 lei, nu stiu daca il poti schimba personal ca sa nu mai dai bani in plus la service.

| Bianca1203 explică (pentru nicu991):

Nu știu să îl schimb?, daca îl stric mai rău? ...am un amic care lucrează într-un service, poate mă va ajuta el cu schimbatul senzorului, cat despre display, mi-a spus cineva că m-ar ajunge până la 350 lei... momentan nu am nevoie de display nou, am folie protectoare, in caz că se sparge folia și ecranul atunci îl voi schimba, cu petele mă voi obișnui, contează să meargă bine.

| nicu991 a răspuns (pentru Bianca1203):

N-ai ce sa strici mai rau, senzorul respectiv are un singur conector cu panglica. Partea grea e desfacutul telefonului.

| Bianca1203 explică (pentru nicu991):

Ok,o să vad ce pot sa fac ...mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Kajun a răspuns:

Nu ai specificat unde ai amprenta, in display sau in spatele telefonului? Dacă e in display ar trebui schimbate amândouă. Pentru că petele din display nu se vor duce de tot. Dacă e in spate ai putea schimba doar display-ul (scapi mai ieftin la repararea lui) Plus că sunt multe alte soluții pentru blocarea telefonului.

| Bianca1203 explică (pentru Kajun):

In spatele telefonului este amprenta.