| NDD98 a întrebat:

Neata, TPU!
Ieri tocmai am primit cadou un Sony Xperia Miro. Are android 4.0.4 parca ( deci e bun ). L-am pus aseara la incarcat. De azi-dimineata m-am cam jucat pe el si l-am testat sa vad cum merge pe net ( intr-adevar, e rapid ) insa bateria asta, cam slabuta. Deja mai am 67%.
Credeti ca trebuie sa il mai las sa se descarce in primele zile ( ca era sigilat cand l-am primit, deci nou ) ca sa se poata formata?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Eu ÎNCĂ am un telefon cu bateria iniţială de acum 6-7 ani şi ţine acceptabil ( dacă a fost formatată CORECT şi dacă încarci telefonul DOAR după ce bateria este COMPLET descărcată şi telefonul se închide SINGUR )!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

"Battery : Standard battery, Li-Ion 1500 mAh

Stand-by Up to 470 h (2G) / Up to 545 h (3G)

Talk time Up to 5 h (2G) / Up to 6 h (3G)

Music play Up to 36 h 30 min"

Vezi restul specificaţiilor tehnice la linkul SURSĂ :
http://www.gsmarena.com/sony_xperia_miro-4831.php

În general, la jocuri ( mai ales la cele performante ) bateria ţine ca la "convorbire telefon" - deci, cam 6 ore!

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi o poţi schimba!

Apoi, în general, la telefoanele mai noi/moderne se "spune" că bateria nu ar trebui formatată, DAR părerile sunt "împărţite"...

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria!

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

| NDD98 explică (pentru bursuc001):

Ok, bursucu'! happy Iti multumesc pentru lamuriri. Aseara l-am incarcat cand m-a avertizat el ca mai era 10 %, deci nu l-am lasat sa se descarce de tot. Dar acum urmeaza sa ma mai joc pe el si il las sa se inchida singur, si la fel maine. Asta trebuie, nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru NDD98):

Da, îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Eu ÎNCĂ am un telefon cu bateria iniţială de acum 6-7 ani şi ţine acceptabil ( dacă a fost formatată CORECT şi dacă încarci telefonul DOAR după ce bateria este COMPLET descărcată şi telefonul se închide SINGUR )!

| AnnaAnnne a răspuns:

La telefoanele cu android bateria tine destu de putin mai ales daca stai non stop pe ele in 5 ore e dusa mie la tableta imi tine maxim o zi, iar la telefon nu prea stiu ca il pun in fiecare seara la incarcat si arata 90 si ceva %, dar pe telefon stau foarte putin :d

| Andrei_Berdei_1980 a răspuns:

La telefoanele cu Android bateria tine mai putin... Dar daca ai baterie originala nu e o problema daca stai pe el cand e la incarcat. dar ATENTIE nu te juca jocuri complexe asta iti v a reduce durata de viata a bateriei

| NDD98 explică (pentru Andrei_Berdei_1980):

Sa nu joc jocuri complexe cand e la incarcat vrei sa zici?
Adica (,) cand nu e la incarcat pot sa joc astfel de jocuri, nu?