| valiiiii18x a întrebat:

Pentru utilizatorii de IOS.
Buna, am o intrebare la voi care aveti mai multa experienta in iphone-uri, de 4 luni mi-am luat Iphone 14 pro max nou, iar dupa o luna am observat ca a scazut sanatatea la 99%, dupa inca o luna si la 98%, si uite asa in 4 luni a scazut la 97%, intrebarea este : e normal sa scada atat de repede tinand cont ca este un model printre ultimele si este luat nou nout.
P.S mentionez ca este primul iphone si nu stiu ce sa cred. Bateria tine 2 zile la utilizare lejera gen (social media, tiktok si apeluri)
P.P.S daca scade in fiecare luna cate un procent credeti ca va fi normal? ..in acest ritm nu ma tine nici un an)))

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru cei care nu cunosc domeniul bateriilor cu litiu, nu conteaza neaparat cata perioada a trecut de cand am luat un telefon nou, conteaza cum si de cate ori l-am incarcat!
Deci, o baterie (acumulator) a unui telefon pe care il am de sa zicem 12 luni, dar incarcata foarte des (2-3 ori in 24 de ore), poate sa fie mai uzata ca bateria unui telefon pe care l-am luat acum 24 de luni dar l-am incarcat 1 data la 36 de ore

Dupa cum afirma si producatorul Apple referitor la incarcarea acumulatorilor telefoanelor lor> acumulatorul original al telefoanelor Apple ar trebui sa aiba o sanatate a bateriei de minim 85% dupa 500 de cicluri de incarcare, dar nu spune in cat timp se poate ajunge la aceste 500 de cicluri, unii ajung repede altii mai greu, deci cine incarca des uzeaza bateria cu alte cuvinte.
Adaug faptul ca in opinia mea incarcarea trebuie sa se faca cumva in acest interval>> cand bateria este la minim 20% si sa fie incarcata pana la 85-90% din capacitatea ei totala.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca scade la fiecare lună cate 1 %, de ce crezi ca nu te tine un an? Anul are 12 luni. Deci?

| relian a răspuns:

Eu cred ca tu cauti sa iti faci de lucru laughing citesti toate cacaturile de pe net si hai sa vezi si tu.
Depinde cit de mult folosesti telefonul ala.
Eu am iPhone 14 pro de 1 an si vreo 3 luni, sau cit o trecut de cand aparu, ma uitai acu ca am citit intrebarea ta si arata 100% laughing dar eu folosesc telefonul f putin, vorbesc si ca doar telefon, nu prea vorbesc la telefon, mesaje si alea putine, pe internet mai deloc, asa din cand in cand cate un mesaj pe whatsapp.

Avind in vedere ca tu folosesti zilnic tiktok si ce mai spui, poate sa se duca bateria rapid.
Da este normal sa se intimple ce se intampla la tine. Orice baterie are un NR de cicluri de incarcare, daca folosesti telefonul intens, normal se duc multe cicluri de incarcare si scade numarul lor.

Foloseste telefonul ala in continuare si nu mai tot cautati nod in papura laughing cand so duce, cumperi altul, oricum no sa il tii 10 ani

| berges234 a răspuns:

Ca sa te tina bateria cât mai mult recomandat e sa îl bagi la încărcat la 20% și sa îl scoți la 80-85 și o sa vezi ca nu o sa îți mai scadă sănătatea