| GolbMan a întrebat:

Pot sa fac downgrade la Android 7 la telefonul Asus zenfone 4 max zc520kl fara sa ii fac root sau fara pc?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

NOPE
softul intern care face update nu merge decat in sus
in plus, nu numai ca iti trebuie PC, dar iti trebuie firmware-ul la care vrei sa faci downgrade, downloadat manual si MA INDOIESC PROFUND ca o sa reusesti sa il iei de pe un site oficial, deci v-a trebui sa il iei de pe un site neoficial si sa risti sa iti brick-uiesti telefonul!

producatorii fac asta CU INTENTIE, ca sa te faca sa cumperi telefoane noi
cum?
simplu!
daca telefonul e destul de vechi, iti baga un update, care va face telefonul sa mearga mai prost (chiar foarte prost), sa consume mai multa baterie, sa se incinga, sau chiar sa moara in front (daca bateria e destul de veche asta se face bagand un spike de consum, adica incarcat brusc procesor, memorie si gpu)

| GolbMan explică (pentru CarcotasulVesel):

Firmware-ul este pe site-ul oficial chiar toate versiunile lui, dar cu ce program pentru pc pot sa il instalez?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru GolbMan):

Odin
https://www.google.com/search?q=download+odin

TOTUSI, odin e o chestie facuta de unii, nu de o firma, nu ai nici o garantie, asa ca incearca sa, sapi bine site-ul unde zici ca sunt toate versiunile firmware, 99% ca ar trebui sa fie si un program de bagat in telefon

| Bogdan70001 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Odin merge doar pe Samsung nici vorba pe Asus laughing)
Pe Asus se foloseste adb si TWRP

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

Multumesc, ce destept esti, si le stii pe toate, ma inchin tie, marele cunoscator caruia trebuie sa ma pun in genunchi si sa iti pup talpile pentru ca ai catadixit sa ne imartasesti din infinita ta intelepciune care nu poate fi atinsa de nimeni, nici macar de D-zeu

pentru restul care se intreaba de ce sunt asa de acid:
https://www.tpu.ro/telefonie/cum-sterg-cydia-demo-de-pe-iphone-8/#16938999

pe scurt, eu nu sunt marele expert, si e clar ca tipul are mai multa experienta decat mine, totusi ISI PERMITE sa arunce cu noroi SI SA INSULTE din prima si SA BATA CAMPII SERIOS (l-am provocat sa DOVEDEASCA, ca nu exista brick, iar in loc de asta se da drept Dumnezeul telefoanelor mobile)

| Bogdan70001 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Da,n-ai venit cu niciun argument vaild la ce am spus mai sus deci sper ca ai intes.
In al 2-lea rand ma bucur ca recunosti faza cu experienta, dar in cazul asta de ce iti permiti sa te iei in gura cu mine si sa ma jignesti? Am cunoscut multi oameni pe site-ul asta, persoanele care recunosteau ca sunt mai bine informat la acest capitol renuntau, iar cei ce se credeau in stare ma contraziceau si pe buna dreptate, daca ei sunt bazati pe ce stiu, de ce sa nu ma contrazica, asa putem discuta amandoi cum trebuie.
Ai observat ca in acel comentariu la faza cu iPhone-ul nu mi-am permis sa te contrazic, deoarece nu stiu asa de multe, deci acolo nu imi este locul, dar la faza cu Android consider ca sunt in stare sa te contrazic si pe buna dreptate. Din cate am vazut tu nu-ti permiti sa te iei in gura cu mine la smartphone-urile cu Android cum eu nu-mi permit sa ma iau in gura cu tine la iPhone-uri (asta daca te pricepi si acolo, pentru ca ti-am zis chiar nu le am si nu am de unde sa stiu daca ce ai zis tu acolo este adevarat sau nu).
SI ITI MAI EXPLIC ODATA, pentru ULTIMA OARA.Am spus ca nu ai cum sa-ti brick-uiesti bootloader-ul! Telefonul il poti baga in bootloop(sau cum mai este el numit brick, desi corect este spus bootloop), dar ti-am mai spus, reparatia lui se face foarte usor cu un recovery custom (adica TWRP)

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

De ce imi permit EU sa te jignesc pe tine?!?
DAR TU CUM ITI PERMITI ASTA... **DIN PRIMA**?!?

nu o sa stau sa mananc rahad de la nimeni, o sa raspund cu aceeasi moneda, iar TU AI INJUNRAT PRIMUL!

si iti scriu si aici, DOVEDESTE CA NU EXISTA ANDROID BRICK
SAU TACI!

| miriciavoivod a răspuns (pentru Bogdan70001):

Buna,
imi spui si mie te rog frumos cum rezolvi un bootloop?
multumesc! happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Pai in primul rand ai incercat sa modifici soft-ul telefonului de ai ajuns in bootloop sau nu ai incercat sa faci nicio modificare?
1) Daca ai incercat sa modifici OS-ul telefonului, te rog sa-mi spui, pentru ca te pot ajuta
2) Daca nu ai incercat nimic de genul cea mai comuna pentru bootloop este placa de baza care se incalzeste (problema des intalnite pe LG-urile G ) si in cazul asta il poti duce intr-un servce, dar te asigur ca peste cateva luni il vei duce inapoi

| miriciavoivod a răspuns (pentru Bogdan70001):

Am incercat sa instalez Lineage OS
si la primul pas trebuia inlocuit recovery sau bootloader (daca am inteles bine) cu unul care nu mai avea doua meniuri diferite, unul de download si unul de reset, ci cu unul foarte custom care permitea sa faci mult mai multe de la reset pana la instalat diverse chestii iar din ala se instala Lineage OS

nu stiu ce am gresit la punctul ala, ca acum telefonul nu mai porneste deloc, cand apas pe butonul de power ecranul se aprinde dar ramane negru (l-am incercat pe intuneric, apare lumina in spatele ecranului) si la fel face cand il bag la curent (nu mai apare bateria aia care apare cand telefonul nu e pornit dar e connectat la curent), iar apoi se stinge

acum, dat fiind ca asta e un telefon vechi, dupa treaba asta l-am aruncat intr-un colt, insa m-as bucura sa reusesc sa il recuperez

multumesc de interes happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Da trebuia inlocuit recovery-ul stock cu TWRP, care permite instalare fisierelor ZIP.
Acum eu nu stiu exact cum ai incercat tu sa flash-uiesti TWRP ca sa-mi dau seama unde ai gresit, dar ar fi super daca mi-ai putea spune si modelul telefonului ca sa imi dau seama cam cum ar trebui sa procedezi

| miriciavoivod a răspuns (pentru Bogdan70001):

Https://wiki.lineageos.org/devices/jfltexx/install
pus telefon in download mode
heimdall flash --RECOVERY twrp-x.x.x-x-jfltexx.img --no-reboot
dupa reboot a inceput sa faca, cum am descris mai sus

| Bogdan70001 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Ce telefon ai? Adica ce Samsung

| miriciavoivod a răspuns (pentru Bogdan70001):

Galaxy S4

17 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Deci dovada ta ca nu exista Android brick e NUMAI ca eu sunt prost

hai sa recapitulam, ceva nu iti place la ce spune altcineva, INJURI DIN PRIMA, dupa care ti se raspunde cu aceeasi moneda si ti se cer dovezi la ce TAMPENIE sustii tu, INJURI, TE DAI D-ZEUL TELEFOANELOR MOBILE, IAR INJURI, totusi, ala pe care il injuri, nu se lasa intimidat asa ca INJURI si iti "pierzi rabdarea"

asta tine la tine acasa, dar nu aici, aici mi se rupe ce crezi tu, si cu atat mai mult de rabdarea ta, crezi ca daca injuri si te dai rotund o sa fi luat in serios, nu prea cred, deja imi e mila de tine...

ESTI PATHETIC

| Bogdan70001 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

"Deci dovada ta ca nu exista Android brick e NUMAI ca eu sunt prost" nu dovada mea a fost explicata mai sus, dar tu fiind prea prost ca sa citesti (mai treci pe la scoala ca poate mai poti sa inveti sa citesti) nu o sa intelegi nici daca-ti spun a 11-a oara.
Auzi tu ai mai mult de 10?

Si da, sincer din cate se pare multi oameni imi cer ajutorul si niciodata nu am dat gres ( ca a fost mai greu ca a fost mai usor m-am descurcat) si nu numai pe TPU si pe alte site-uri si programe.Pe cand tu esti bata la capitolul asta, nu esti in stare sa de nimic si nu sti decat cuvantul firmware si Odin laughing)

CA SA NU MAI ZIC ca tu i-ai spus cuiva cu telefon Asus sa foloseasca ODIN XDDDDD Cat de redus poti fi?

Si nu rabdarea mi-o pierd pentru ca ti-am explicat de 10 ori acelasi lucru si tu esti atat de prost in cat nu poti sa citesti.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

NEWSFLASH faptul ca tu spui ca brick e bootloop si se poate repara oricand NU E O DOVADA, NICI MACAR VAG, PENTRU NIMENI, DELOC, ABSOLUT DELOC, e NUMAI CUVANTUL TAU SI ATAT, cu toate ca te crezi Dumnezeu, noi restul vrem dovezi NU DOAR CUVANTUL TAU AMARAT!

deci dovada ta INEXISTENTA, e scrisa "mai sus" unde ai scris NUMAI ca eu sunt prost, si ca "iti pierzi rabdarea" (noi nu te retinem, poti sa pierzi ce vrei, d'aia nu mai ploua)

si e asa de mare si de clara si esti asa de mandru de ea ca NU POTI SA O CITEZI INCA ODATA... NU?!?
poate sunt chiar prost si nu am vazut-o, asa ca in afara de cuvantul tau DUMNEZEIESC nu vad nici o dovada OARECARE!

in schimb nu ierti nici o ocazie sa insulti, si mai ales in loc sa vezi barna din ochiul tau, vezi paiul din ochiul meu, ca doar lipsa de experienta este o greseala de neiertat

asa ca oricat de imbecila e ideea pe care tu o sustii, nu se compara cu greseala facuta de altul din lipsa de experienta

incearca sa te duci la doctor, orice psihiatru SALIVEAZA sa studieze un pacient cu "God Complex"

| Bogdan70001 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Ba...este o dovada...tocmai ce ti-am explicat ca brick-ul este numit bootloop si se poate repara. Daca citeai mai sus ma refeream ca bootloader-ul nu poate fi brick-uit si da, imi sustin ideea, nu ai cum sa brick-uiesti bootloader-ul laughing Inteles? Si asta este chiar ultima data cand iti mai explic. A11-a oara

Legat de insulte, stai calm nu cred ca este utilizator pe site-ul asta pe care sa-l fi jignit direct fara motiv.Tu ma facusei prost parca (nu mai stiu sigur cum pentru. ca mesajele au fost sterse, dar iti aduci tu mainte daca vr) asa ca te-am jignit si eu.Ori ne injuram, ori nu sau tu crezi ca poti jigni si dupa persoana respectiva sa se faca ca nu s-a intamplat nimic?

SI TU VI SA SUGEREZI CUIVA ODIN PT ASUS SI CREZI CA ESTI MAI DESTEPT CA MINE (la acest capitol)