| SkenWell a întrebat:

Am comparat un J5 2017 cu un Asus Zenfone 3 Ze520kl, j5 avand Ecran Super Amoled iar Zenfone 3 Super Ips+, J5 720p Zenfone 1080p intrebarea este : De ce pe J5 2017 se vede mai bine un Video pe Youtube decat pe Asus Zenfone 3 care are o rezolutie mai mare?

Răspuns Câştigător
| Alfred0703 a răspuns:

Pentru ca:
1. Samsung are cele mai bune display-uri de pe piata.
2. J5 are un display OLED, care e superior unui display LCD.
3. Rezolutia nu inseamna neaparat calitate mai mare la vizionat clipuri.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca Samsung a ajustat softul pentru colorare iar saturatia si specrul gamma sunt mult mai puternice.
Ecranele amoled in general au o calitate a culorii mult mai avansata, desi pot atinge si standardul ecranelor cu culori "de baza".

| gelu1970 a răspuns:

Pentru display amoled. singurul lucru bun ce il au.

| Jonas94 a răspuns:

Pentru că există diferențe la ecran. Ecranul celor de la Samsung este un AMOLED, ce oferă un negru profund, culori saturate.
IPS-LCD este un alt tip de ecran, cu culori ceva mai realiste, iar negrul și culorile închise la fel de bine ca un AMOLED.