| FUckusuia a întrebat:

Salut am cumpărat un LG g3 și am rămas dezamăgit de bateria lui... După 2 săptămâni deja mă enervam. Acum am luat o baterie mainmare de 7200mah problema e ca am impresia ca nu este diferența fata de 3000mah când o pun la incarcat imibadata o ora și jumătate la fel ca cea de 3000.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Scade luminozitatea ecranului. eu consider optim undeva la 50%
cum am zis e un telefon dotat. fiind de rezolutie mai mare, ecranul consuma mai mult. de altfel asta e principala problema a telefonului, din propria constatare si din ce am vazut pe forumuri. si mie mi se duce in cateva ore daca joc ceva gen Modern Warfare 5, sau alte jocuri fomiste de baterie.
cat despre bateriile pe care le ai problema este ca telefonul stie ca functioneaza pe o baterie de 3000mAh, cu anumite specificatii gen calitatea si cantitatea materialului din care este cunstruit interiorul bateriei, numarul de celule, chestii care un telefon nu are cum sa le determine. telefonul estimeaza in baza acelor limitari. ce depaseste capacitatea nu este afisat in mod corect.
acum nu mai stiu exact asa ca ce zic in fraza asta nu o lua de buna, o data incarcata bateria la capacitatea indicata de telefon, circuitul de incarcare se intrerupe pentru a evita supraincarcarea bateriei.

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Ma depinde ce faci cu el. daca stai toata ziua si te joci pe el se duce. momentan e telefonul cu rezolutia cea mai mare. ecran mare, consum mare. trebuia sa te astepti la asta. nu mai zic de procesor.
eu personal sunt multumit de baterie. ma tine 2-3 zile in conditiile in care tin wifi-ul deschis permanent, si ocazional mai joc cate ceva cat stau pe buda. rolling on the floor

| Helper69 a răspuns:

Salut,

Nu e o idee prea buna sa pui baterie cu un mAh diferit. Ce ai pus tu acolo e o diferenta... imensa.
Si da, este diferenta 3000 mAh = 3A/ora.
7200 = 7.2A/ora.
Iar partea cu "când o pun la incarcat imibadata o ora și jumătate la fel ca cea de 3000. " nu am prea inteles.

O zi buna,
-Helper69.

| Danzell a răspuns (pentru Helper69):

Cred ca incurci treburile putin.
mAh-ul tine de capacitatea bateriei. ceea ce nu afecteaza performanta telefonului.
poate te referi la voltaj. in cazul asta e obligatoriu ca acesta sa fie identic cu cel al bateriei originale. adica de 3, 8V

| FUckusuia explică:

Când o pun la incarcat îmi arata aceiași ora de încărcare ca și lancea de 3000, nu ar trebui sa fie mai mult timp de încărcare? Și mă refer ca tine la fel de puțin timp ca cea de 3000....ma așteptam la 5-6 ore de ecran activ

| FUckusuia explică:

Mie 3 ore

| Danzell a răspuns (pentru FUckusuia):

Scade luminozitatea ecranului. eu consider optim undeva la 50%
cum am zis e un telefon dotat. fiind de rezolutie mai mare, ecranul consuma mai mult. de altfel asta e principala problema a telefonului, din propria constatare si din ce am vazut pe forumuri. si mie mi se duce in cateva ore daca joc ceva gen Modern Warfare 5, sau alte jocuri fomiste de baterie.
cat despre bateriile pe care le ai problema este ca telefonul stie ca functioneaza pe o baterie de 3000mAh, cu anumite specificatii gen calitatea si cantitatea materialului din care este cunstruit interiorul bateriei, numarul de celule, chestii care un telefon nu are cum sa le determine. telefonul estimeaza in baza acelor limitari. ce depaseste capacitatea nu este afisat in mod corect.
acum nu mai stiu exact asa ca ce zic in fraza asta nu o lua de buna, o data incarcata bateria la capacitatea indicata de telefon, circuitul de incarcare se intrerupe pentru a evita supraincarcarea bateriei.

| FUckusuia explică:

Oricum crezi ca bateria aia de 7200 afectează cu ceva?