| catalin41190 a întrebat:

Salut.Am facut prin vara lui 2012 un abonament la Orange, pe care nu l-am platit (nu am mai avut posibiltatea financiara). Prin februarie anul acesta am fost contactat de celebra firma de prost recuperatori EOS KSI.Am inceput cu aia "negocierile".In martie am fost contactat de KRUK INTERNATIONAL. Fratilor cu sa ma mai impart? cui sa-i dau banii? este corect cum au procedat, sa dea datoria mea la doua firme? pentru ca acel nimic pe care o sa-l dau nu stiu cum sa-l impart.

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Hai ca am venit cu raspunsul legal. prima oara trebuie sa afli daca a 2-a firma nu a preluat contractul de la prima, asa cum prima a preluat de la Orange. ca daca e asa nu e problema si platesti doar la a 2a.

daca insa si prima si a 2a lucreaza separat si au venit cu acelasi contract atunci e problema pentru ca Orange a vandut de 2 ori contractul tau. in cazul asta ii dai in judecata pe cei de la Orange si faci plangere si impottriva firmelor si a celor de la Orange la protectia clietului.

| catalin41190 explică (pentru SunnyDay88):

Cand m-au sunat ei le-am spus ca m-au mai contactat si cei de la eos ksi pentru datorie si ei mi-au spus ca nu au nici o treaba cu aia, ca ei au fost imputerniciti de orange.deci sa nu le dau nimic nu?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru catalin41190):

Fa plangere impotriva Orange daca cele 2 firme n au treaba intre ele. ti am zis in principiu trebuie sa fie un singur recuperator pe urmele tale si daca sunt 2 care nu si au pasat acelasi contract de la unul la altul si vin cu cate un contract fiecare atunci Orange e de vina si poti sa i dai in judecata si anunti si protectia consumatorului.

4 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Nu cred ca e ok. adica nu mi se pare normal sa te contacteze de la 2 firme de recuperare pentru acelasi lucru. vb cu cei de la Orange. daca vrei pe dupa amiaza o sa revin si eu cu un raspuns dupa ce mi intreb mediatorul personal laughing

| BoboRader a răspuns:

Dal doar la o firma frate de ce sa platesti la amandoua. si nu e corect depinde unde vr tu Bafta